válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhadné zmizení Frederika Valentiche má prý na svědomí UFO

Záhadné zmizení Frederika Valentiche má prý na svědomí UFO
Zdroj: latest-ufo-sightings.net

Je to jedna z méně známých, ale přesto velmi zajímavých leteckých záhad. Australský pilot Frederik Valentich odletěl ve své Cessně v říjnu 1978 na rutinní let s nákladem k ostrovu Tasmánie. Nikdy tam nedoletěl a jeho letadlo se nikdy nenašlo.

Tomáš Chalupa 3. června 2015

Zájem ufologů i badatelů vždy vzbuzovala jeho poslední radiová komunikace se zemí. V ní hlásil, že se v jeho blízkosti pohybuje neznámý světélkující objekt. Když se ho z věže ptali, co je to za typ letadla, odpověděl: „To není letadlo.“ Vzápětí se ozvaly kovové zvuky a spojení se přerušilo. Po Valentichově letadle se intenzivně pátralo, ale bez výsledku.

Skupina badatelů zaměřujících se na UFO tvrdí, že se jí podařilo vypátrat očitého svědka, který viděl Valentichovu Cessnu ve společnosti podivného létajícího talíře. Tím svědkem je farmář z města Adelaide. Podstatný je také fakt, že podle tohoto svědka byl talíř velký minimálně 30 metrů. A co víc, farmář prý trup Cessny viděl po chvíli zaklesnutý do boku onoho talíře a z Cessny unikal olej.

Jenže tato teorie má mnoho děr. Hlavní otázka je, proč tedy onen farmář, jehož jméno badatelé odmítají zveřejnit, neohlásil, co viděl. Ufologům řekl, že se prý obával, že se ztrapní. Prý o tom totiž řekl několika přátelům, kteří jej měli za blázna. Toto vysvětlení je značně podivné.

Vedoucí pátracího týmu George Simpson však tvrdí, že farmář možná skutečně viděl to, co tvrdí. Důkazem má být amatérská fotografie, která byla pořízena z mysu Otway, tedy poblíž místa, kudy Valentich prokazatelně letěl. Je na ní vidět černý předmět, který mají badatelé za UFO. Ovšem kvalita fotografie je nízká a může se stejně tak jednat o mrak.

Případ Valentich se velmi intenzivně probírá v australských ufologických kruzích a pátrání se nyní zaměřuje na získání přesné kopie pilotovy poslední zprávy k řídícímu centru. Podle Simpsona je právě tato zpráva hlavním důkazem, že se Valentich srazil ve vzduchu s mimozemským plavidlem.

Jenže samozřejmě existuje mnoho jiných verzí Valentichova zmizení. Podle oficiálního vyšetřování Valentich ztroskotal, protože byl dezorientovaný. Mohl letět nízko nad vodou a dokonce si odraz ve vodě splést s jiným letadlem. Také silně zářící hvězdy mohly pilotovy navodit iluzi, že nad ním něco svítí. Valentich se mohl dostat do takzvané sebevražedné spirály, kdy letadlo prudce klesá a zatáčí a pilot je silně dezorientován.

Poblíž Mysu Otway se nalezla jedna směrovka z Cessny, ale nepodařilo se určit, zda šlo skutečně o Valentichův stroj. Policie u Mysu Ottway také přijala hlášení o nouzovém přistání malého letadla, ale nepodařilo se jej najít. Existují spekulace, že Valentich zinscenoval své vlastní zmizení. Hypotéz je zkrátka spousta, ale důkaz, jak to skutečně bylo, stále chybí.

Další články

Zavří­t reklamu