válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhadné zmizení cestovatele Pcheng Ťia-mu na Putujícím jezeře

Záhadné zmizení cestovatele Pcheng Ťia-mu na Putujícím jezeře
Zdroj: ancientpages.com

Putující jezero je nehostinné místo, které tvoří jeden z vrcholů tzv. Asijského ďábelského trojúhelníku. Právě na toto místo se vypravil badatel a cestovatel Pcheng Ťia-mu a už se nikdy nevrátil.

Tomáš Chalupa 29. ledna 2019

Putující jezero se nazývá čínsky Lop Nur a nachází se v nadmořské výšce 780 metrů. Zaujímá rozlohu přes 3000 čtverečných kilometrů, což z něj činí druhé největší jezero v celé Číně. Kdysi to byla také významná zastávka na Hedvábné cestě. Dnes je to jen vyprahlá poušť.

Jeho název vznikl tak, že ještě v 19. století nikdo přesně nevěděl, kde se jezero nachází. Oblast byla odlehlá, a přestože se k jezeru vydalo mnoho cestovatelů, jejich údaje o poloze jezera se lišily. Například v roce 1900 švédský cestovatel Sven Anders Hedin podnikl expedici k poušti Lop, aby ji zmapoval, a při té příležitosti i zaznamenal polohu jezera.

Objevil množství škeblí a také pozůstatky lidských obydlí, které se zřejmě nacházely u břehu jezera. Voda však byla pryč. Hedin se domníval, že jezero mění svou polohu a přesunulo se více severně. V padesátých letech se do cestování pustil i čínský vědec a biolog Pcheng Ťia-mu. Podnikl několik vědeckých expedicí do pouště Lop, kterou popsal jako to nejsušší místo na světě.

V roce 1980 vedl Pcheng Ťia-mu novou expedici skupiny vědců, aby provedli nový výzkum v oblasti jezera. Po sedmnácti dnech putování pouští jednoho dne zmizel. Nebyl ve svém stanu, nikomu nic neřekl, nikdo netušil, kam šel. Čínské úřady rozjely velkou pátrací akci, aby vědce našly. Nad oblastí létalo deset letadel, do pátrání se zapojila armáda se stovkami vojáků. Nikdo nenašel jedinou stopu nebo předmět, ani žádné ostatky nebo tělo. Ještě v tom samém roce se do oblasti vypravila expedice, jejímž cílem bylo Pcheng Ťia-mu najít, ale ani ta nebyla úspěšná. Vědec prostě zmizel bez jediné stopy.

Další články

Zavří­t reklamu