válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhadné vlasy bez lebky: Vzali skalp snad světici?

Záhadné vlasy bez lebky: Vzali skalp snad světici?
Zdroj: messagetoeagle.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Začalo to již před mnoha lety, v říjnu roku 1839, kdy skupina hrobníků nalezla v klášteře Romsey v hrabství Hampshire rakev a v ní nic víc než lidské vlasy. O 160 let později, v roce 2000, navštívil sedmiletý chlapec Jamie Cameron se školním výletem zdejší farní kostel, kde ho zaujala jedna prosklená vitrína s chomáčem vlasů uvnitř. To ho natolik zaujalo, že si umínil stát se archeologem, aby jednou rozluštil tajemství tohoto podivného nálezu.

Irena Gruberová 17. května 2016

Co je na celém nálezu nejpodivuhodnější, je to, že vlasy jsou vytvarovány tak, jakoby držely na hlavě, jenže v rakvi žádná lebka není. Podle expertů jsou bílé kousky (viditelné na fotkách) zbytky skalpu. Součástí účesu je i několik centimetrů dlouhý copánek. Vznik opatství, kde byla rakev nalezena, sahá zřejmě až do časů, kdy Sasové dobývali Británii, podle některých dokonce do doby římské nadvlády.

Vlasy s copánkem jsou vystaveny ve vitríně farního kostela.

Vlasy s copánkem jsou vystaveny ve vitríně farního kostela.

Dlouhá léta se vedly diskuse, komu mohly záhadné vlasy patřit. Podle archeologa Franka Greena, jenž je poradcem opatství, muselo jít o osobu významného postavení, neboť relikvie byly uloženy do dvou rakví – té vnitřní ze dřeva a té vnější olověné. Proto se nejčastěji spekulovalo o tom, že šlo o vlasy nějakého světce. „Mohla to být svatá Morwenna, která zde byla první abatyší, nebo svatá Ethelflaeda, která je naší svatou patronkou,“ řekl vikář z Romsey Tim Sledge.

Na otázku se pokusil v nedávné době odpovědět již zmíněný Jamie Cameron, jenž se stal archeologem. Provedl sérii testů v naději, že se dozví něco víc o identitě osoby, jejíž hlavu kdysi tento účes zdobil. Výsledek jeho bádání je přinejmenším zajímavý.

Vlasy jsou spleteny do copánku.

Vlasy jsou spleteny do copánku.

Radiokarbonovou metodou se zjistilo, že osoba žila někdy uprostřed pozdní saské éry. Výsledky testů ukazují, že téměř s jistotou zemřela mezi lety 895 a 1123. Je tu na 68,2 % pravděpodobnost, že zemřela mezi roky 965 a 1045. Testy také odhalily, jakou stravou se živila. „Jsou tu jisté indikace poukazující k mořské bílkovině, takže rybami,“ uvedl Cameron. Také však objevili stopy po pryskyřici z borovice. „Nedokážeme určit, zda to mělo něco do činění s pohřebním rituálem nebo vlasovou péčí během života,“ přiznává archeolog.

Klášter Romsey Abbey

Klášter Romsey Abbey

Otázkou je, zda tyto vědecké rozbory přiblížily vědce k odhalení identity zemřelé. Frank Green se domnívá, že ano. „Fakt, že tato osoba měla mořskou dietu, by ji mohl řadit mezi členy klášterní komunity,“ vysvětlil. „Také kontext, v němž byla pohřbena – v jižní části příčné lodi přímo proti abatyšiným dveří – silně naznačuje, že šlo o někoho, kdo byl s klášterním společenstvím spojený,“ dodal.

Nicméně archeologové stále neví s jistotou, zda vlasy patřily ženě, nebo muži. Až další DNA analýza může více osvětlit celou záhadu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu