válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhadné sochy na Sulawesi, kdo je postavil?

Záhadné sochy na Sulawesi, kdo je postavil?
Zdroj: amusingplanet.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Ve střední části indonéského ostrova Sulawesi se nachází stovky podivných soch, které připomínají slavné postavy na Velikonočním ostrově. Velmi málo se ví o jejich stavitelích.

Tomáš Chalupa 29. října 2018

Sochy znázorňují lidské postavy v minimalistickém provedení. Mají velkou hlavu a oči, malé tělo a žádné nohy. Mnoho soch je pohřbených pod zemí, z některých jsou vidět jen části. Nacházejí se v Národním parku Lore Lindu. Většina z nich byla popsána a zkatalogizována.

Nejvíce se jich nalézá v údolí Bada, první z nich zde byly objeveny už v roce 1908. Největší ze soch má 4 metry na výšku, je to muž, kterému místní lidé říkají Palindo. Většina z ostatních soch je menší, měří kolem dvou metrů. Je mezi nimi i socha ženy nazývaná Langke Bulawa, česky Zlatý náramek.

Stáří soch se odhaduje na 1000 let, někteří ale mluví až o 5000 letech. Záhadou je zejména to, kdo sochy postavil. Kromě soch a dalších megalitických útvarů nebyly nalezeny v okolí pozůstatky žádných osídlení, dokonce ani nástroje, kterými by lidé opracovávali kámen. O civilizaci, která je postavila, se neví prakticky nic. Stejně tak není znám účel, proč vlastně někdo podobné sochy vytvářel. Odhaduje se, že to mohlo souviset s náboženskými obřady, ale s jistotou to nikdo říct nedokáže.Jisté je, že stavitelé soch museli mít určitý stupeň organizace, protože stavbu podobných monumentů nelze realizovat bez vzájemné spolupráce a řízení. Vědci tedy předpokládají, že na Sulawesi kdysi existovala poměrně rozvinutá společnost, která byla schopná vytvořit tyto sochy. Otázkou je, kam se poděla a co způsobilo její pád.

Další články

Zavří­t reklamu