válkaČeskoslovenskoobjevy

Nasa tápe: Záhadné objekty u vzdálené hvězdy nejsou komety

Nasa tápe: Záhadné objekty u vzdálené hvězdy nejsou komety
Zdroj: dailymail.co.uk

O hvězdě KIC 8462852 se toho napsalo hodně. Podle pozorování astronomů kolísá její světelnost, což by podle některých vědců mohly způsobovat umělé objekty cizího původu. NASA tvrdila, že jde o roj komet, který kolem hvězdy obíhá. Teď se ukázalo, že se mýlila.

Tomáš Chalupa 20. ledna 2016

Hvězda měla mít kolem sebe podle odborníků tzv. Dysonovou sféru, tedy umělé objekty, které pohlcovaly její záření. Mohlo by to být něco na způsob obří sluneční elektrárny. Lidé nic takového postavit neumí, ale vyspělá mimozemská civilizace by to zřejmě zvládla. Podivné světelné kolísání zachycené teleskopem Kepler se snažila NASA vysvětlit jiným způsobem, než jsou mimozemské struktury. Podle jejích vědců by kolem hvězdy mohl kroužit ohromný roj komet, který způsoboval ono blikání.

Astronom z university v Lousianě Bradley Schaefer se rozhodl teorii NASA prověřit. V archivech našel snímky z let 1890 až 1989. I na nich je patrné výrazné kolísání světelného záření hvězdy, které je pro takový typ zcela neobvyklý. Je zřejmé, že hvězda „bliká“ už déle než sto let. Schaeffer vypočítal, že pokud by to způsobil roj 36 komet, pak za celé století muselo kolem hvězdy proletět 648 000 komet. Jejich hmotnost by musela být až 0,4 váhy Země a musely by mít velmi podobné dráhy. Něco podobného je značně nereálné. Teorie NASA je s největší pravděpodobností mylná, komety kolem hvězdy neobíhají. Co to tedy je?

Na hvězdu jsou zaměřeny velké teleskopy projektu SETI, které se snaží zachytit radiové nebo jiné signály z této hvězdy. Mimozemská civilizace by je jistě vysílala. Zatím se ale nezachytilo nic. Přesto stále zůstává ve hře teorie o mimozemských strukturách, protože přirozené vysvětlení toho, co se kolem KIC 8462852 děje, zatím chybí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu