Opuštěné mayské město Holmul v počítačové rekonstrukci

Opuštěné mayské město Holmul v počítačové rekonstrukci | zdroj: dailymail.co.uk


Záhadné hrobky v mayských pyramidách mohou odhalit tajemství hadích králů

TÉMATA: mayové | záhady | archeologie

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 10. 2016 | 10:00

V Guatemale byly nalezeny ve dvou mayských pyramidách dvě zcela neprozkoumané hrobky. Ty unikly zájmu vědců i vykradačů hrobů. Pyramidy byly postaveny mezi lety 650-700 před naším letopočtem.

Pyramidy sa nacházejí v ruinách prastarého města Holmulu. Byly postaveny za mayské dynastie Kaanul, zvané též hadí králové. Vědci doufají, že jim právě tyto pyramidy a místnosti uvnitř pomohou dozvědět se více o této vládnoucí dynastii. Hadí králové se jim říkalo, protože v jejich znaku byla hladí hlava.

V jedné z místností v pyramidě byla objevena kostra muže středních let. Měl v ústech nefritové zubní korunky, takže šlo zřejmě o člena vládnoucí královské dynastie. Byla nalezena i holenní kost, ve které byl vyryt nějaký nápis. Jde o velmi cenný a mimořádně vzácný nález. Text na kosti se však zatím nedaří vyluštit, je totiž velmi poškozený. 

Pohřební místnost se nacházela v pyramidě, která byla postavena na základech nějaké starší stavby. Uvnitř pyramidy byly nalezeny také předměty vyrobené z lastur, obsidiánu, nefritu a lidských kostí. Vědci věří, že se v pyramidách podaří najít ještě mnoho dalších předmětů, výzkum pohřebních místností bude samozřejmě pokračovat. 

Město Holmul bylo opuštěno Mayi velmi náhle, stejně jako jejich jiná města, někdy mezi 8. a 9. stoletím

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 10. 2016 | 10:00

Zavří­t reklamu