válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhadné číslo 137 fascinuje vědce

Záhadné číslo 137 fascinuje vědce
Zdroj: pixabay.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Čísla mají pro lidi různý význam, někdo věří na šťastnou sedmičku, jiného děsí pátek třináctého. Někteří vědci ale vzývají magické číslo 137, které představuje konstantu jemné hmoty. A ta stojí za celým vesmírem. Proč je přitom hodnota této konstanty právě 1/137, nikdo dodnes netuší.

Tomáš Chalupa 7. června 2021

Konstanta jemné hmoty je síla elektromagnetické interakce, což je velmi důležitý jev, na který přišel roku 1916 fyzik Arnold Sommerfeld. Tato veličina nemá žádný rozměr, nedá se spočítat ani nijak matematicky odvodit. Jediná možnost, jak ji zjistit, je změřit ji. Vědci si nad touto konstantou lámou hlavy již více než sto let a za tu dobu na nic kloudného nepřišli.

Jedním z těch, kteří propadli číslu 137, byl rakouský fyzik a držitel Nobelovy ceny Wolfgang Pauli. Ten jednou prohlásil, že až se dostane do pekla (zřejmě nepočítal s tím, že se dostane do nebe), hned se Ďábla zeptá, proč má konstanta jemné hmoty právě hodnotu 137. Pauli podle historika Arthura Millera bádání nad tímto magickým číslem doslova propadl. Jeden z největších géniů 20. století se kvůli tomu obrátil na numerologii, vrhl se i na studium židovské kabaly (jen aby s překvapením zjistil, že slovo kabala se dá v hebrejštině vyjádřit číslem 137), nic mu v pochopení záhady nepomohlo. Dopisoval si se slavným psychoanalytikem C. G. Jungem, který mu měl pomoci najít vysvětlení pomocí výkladu snů (bylo jich přes 400). Oba kvůli tomuto číslu vymysleli nový pojem – synchronicita. Jinak ale nepřišli na nic, co by je přiblížilo pochopení tohoto čísla. Pauli nakonec v roce 1958 skončil v Curychu v nemocnici. Ležel na pokoji s číslem 137, a když to zjistil, rezignovaně prohlásil: Odtud se už živý nedostanu. O několik dní později skutečně v nemocnici zemřel.

Thumbnail # Tajemství sibiřské pevnosti Por-Bažin konečně vysvětleno. Je jím číslo 777
Mohlo by Vás zajímat:

Tajemství sibiřské pevnosti Por-Bažin konečně vysvětleno. Je jím číslo 777

Význam čísla 137 zůstává stále nevyřešenou záhadou i dnes. Astrobiolog Paul Davies považuje toto číslo za čisté číslo (pure number) čnící nad všemi ostatními. Fyzik Laurence Evans se zase domnívá, že by toto číslo dokonce mohlo přilákat mimozemšťany, pokud bychom jim dokázali ukázat, že jsme porozuměli jeho významu, a z matematického hlediska by se tak naše společnost vyvinula na vyšší úroveň. Slavný fyzik a popularizátor vědy Richard Feynman o konstantě prohlásil, že:  „Je záhadou hned od svého objevení před více než padesáti lety a každý správný teoretický fyzik si její hodnotu napíše někam na stěnu a hloubá o ní. Mohli bychom o tom čísle říct, že ho napsala Boží ruka, ale nevíme, jak ji Bůh vedl.“

Další články

Zavří­t reklamu