válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejzáhadnější žena 20. století: Kdo je Babushka Lady, která byla důležitým svědkem atentátu na J. F. Kennedyho?

Nejzáhadnější žena 20. století: Kdo je Babushka Lady, která byla důležitým svědkem atentátu na J. F. Kennedyho?
Zdroj: blenderseyewear.com

Tento rok v listopadu to bude 57 let ode dne, kdy americké město Dallas navždy získalo hořkou příchuť prezidentského atentátu. I po tak úctyhodně dlouhé době se nedaří zjistit některé skutečnosti; pořád existují dílky, které v této skládačce chybí. Jedním z dílků je tajemná Babushka Lady, nejslavnější svědek, jehož identitu nikdo nezná.

Marta Šindlauerová 21. dubna 2020

O atentátu na jednoho z nejpopulárnějších amerických prezidentů v historii se toho napsalo a povědělo už tolik. A přesto existují „hluchá místa“, která nemohou objasnit některé nejanosti. 22. listopadu 1963 totiž spolu s mnoha ostatními stála na trávníku poblíž Dealey Plaza žena s šátkem na hlavě. Vypadala přesně jako klasická ruská babička – a proto se jí přezdívá Babushka Lady.

Zatímco identita všech osob zachycených na filmových či fotografických materiálech z incidentu je známa, o této osobě dosud nevíme nic. Víme pouze to, co je očividné: že to byla žena, měla na hlavě uvázaný šátek, stála mezi Elm Street a Main Street a v ruce držela fotoaparát. Potenciální snímky z jejího aparátu se také nepodařilo dohledat, a přitom by se mohlo jednat o ty vůbec nejdůležitější, jelikož stála Babushka velmi blízko Kennedyho vozu. Na pásce Abrahama Zaprudera (patrně nejslavnější amatérský záznam atentátu) je vidět, že v momentu střelby byla Babushka Lady jedinou osobou, která nikam panicky neutíkala ani se strachy nekrčila. Zůstala prostě v klidu stát, s fotoaparátem u obličeje. Teprve až po několika vteřinách se spolu s ostatními odebrala přes ulici na pahorek Grassy Knoll.

Konspirační teorie v tomto případě jen kvetou. Byla to sovětská agentka? Byl její fotoaparát ve skutečnosti zbraní? Nebyl to náhodou muž? Ta poslední verze se vám může zdát úsměvná, ale dle některých tezí by to mohl klidně být muž, neboť film zachycuje Babushkin široce rozkročený postoj, který byl pro ženu jejího věku, stylu a tehdejší éry absolutně nemístný. Její identifikace ztěžuje nejen zamaskování buď brýlemi, nebo fotoaparátem před obličejem, ale i nízká kvalita tehdejších filmových snímků.

V roce 1970 svitla na chvilku malá naděje, když striptérka Beverly Oliver prohlásila, že Babushkou je ona. Její výpověď ale obsahovala množství nesrovnalostí a fotoaparát, který vyšetřovatelům představila jako ten, který použila 22. listopadu, se v roce 1963 ještě vůbec nevyráběl. Mnohé naděje se vkládaly do nedávného odhalení tajných vládních dokumentů zabývajících se vraždou JFK – o Babushka Lady tam ale naneštěstí nepadlo ani slovo. To nejtajemnější si tak americká vláda nejspíše zase nechala pro sebe.

https://www.youtube.com/watch?v=8a-EPZl__a0

Další články

Zavří­t reklamu