válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhadná smrt prvního Supermana: pomsta zhrzené milenky?

Záhadná smrt prvního Supermana: pomsta zhrzené milenky?
Zdroj: Profimedia.cz

Superman - symbol dobra, síly a odvahy. Představa, že by hrdina v červené pláštěnce spáchal sebevraždu, je naprosto absurdní a nemyslitelná. Přesto právě tak ukončil jeho první televizní představitel, herec George Reeves (45), svůj život. Nebo ne…?

Crazy Eyes 3. dubna 2021

Reevesovo tělo našla v horní ložnici jeho domu snoubenka Leonore Lemmon společně s Robertem Condonem – přítelem, který byl v u nich zrovna na návštěvě. Leželo na posteli v kaluži krve a s pistolí mezi nohama. Nebylo mu pomoci, kulka mu provrtala hlavu. Koroner a policie L.A. případ okamžitě uzavřely jako jasnou sebevraždu. Možná až příliš rychle…

Noviny žily Supermanovou smrtí týden, pak se ale na celý příběh začalo pomalu zapomínat. I když celá řada Reevesových přátel dokola opakovala, že šlo o vraždu, případ nebyl nikdy znovu otevřen. Ale pochybnosti zůstávaly. Teorií existuje mnoho, nikomu se ale nikdy nepodařilo poskládat jednotlivé kousky tak, aby byla sebevražda vyvrácena.

V noc, kdy George zemřel, šli on a Leonore na večeři a několik drinků, vrátili se okolo jedenácté hodiny večer. O půlnoci si šel herec sám lehnout, podle Condona ale později sešel zpět do přízemí domu, kde se stále bavila hrstka přátel a známých z okolí. Herec byl ale ve špatném rozpoložení, proto se po chvíli omluvil za svou špatnou náladu a vrátil se do ložnice. Podle policijení zprávy komentovala Leonore jeho odchod slovy: “Chystá se zastřelit.” Když potom uslyšeli z patra otevírání zásuvky nočního stolku, pokračovala: “Teď vytáhl ven pistoli a zastřelí se.” Zazněl výstřel…Alespoň tak celou story následně popisovala skupinka velmi opilých hostů policii.

Pitva proběhla až poté, co bylo tělo řádně omyto, tudíž zmizely veškeré stopy střelného prachu, ať už na dlaních nebo na hlavě, které by dokazovaly, že byl Reese zastřelen zblízka a vlastní rukou. Nic také nevysvětlovalo modřiny, které měl mrtvý na hrudi a obličeji. Navíc po sobě nezanechal dopis na rozloučenou a zemřel nahý – což je obojí pro sebevraždu velmi netypické. Nikdo z Reevesových přátel nechtěl uvěři, že by se muž, který tak miloval život, dobrovolně sprovodil ze světa.

Až o rok později se Reevesova kolegyně ze Supermana, Phyllis Coates – představitelka Loise Lane – svěřila, že měla během noci, kdy herec zemřel, velmi zvláštní telefonát. Po čtvrté hodině ráno jí zavolala Reevesova vdaná bývalá milenka a mecenáška, díky které prorazil v Hollywoodu, Toni Mannix. Byla velmi rozrušená a téměř křičela: “Ten kluk je mrtvý! Byl zavražděn!”

S Mannix, bohatou manželkou velkého zvířete z filmové společnosti MGM, měl Reeves poměr téměř deset let. Díky ní dostával role, ona ho zahrnovala dary – koupila mu dům, auto, oblečení, dovolené… V roce 1959, pár měsíců před svou smrtí, opustil George Toni kvůli zhýčkané člence zlaté americké mládeže – Leonore Lemmon. Toni byla nepříčetná, týdny brečela, volala Georgovi až dvacetkát denně. Její přátelé měli vážné obavy o její zdraví. Toniino zoufalství se proto logicky stalo základem pro jednu z teorií ohledně Reevesovi smrti. Zabila ho zhrzená milenka? Nebo její manžel, mocný muž, který už měl dost toho, jak mu žena nasazuje parohy?

V roce 1999 se v médiích začalo psát o tom, že Toni Mannix těsně před svou smrtí přiznala knězi u zpovědi, že George zabila. Prý byla vyděšená z toho, že by za svůj čin měla přijít do pekla a chtěla se před Bohem očistit. Přesto ale její doznaní nepřineslo žádné vysvětlení toho, jak mohla být televizní hvězda zavražděna v domě plném svědků.

Pro vraždu hrály i další věci. Například fakt, že se v domě našlo několik dalších děr po kulkách. Leonore je ale vysvětlila tím, že z pistole v minulosti vystřelila ona během hádek s Reevesem. Byla známa svou výbušnou povahou, a právě proto stála dlouho na špici seznamu podezřelých z hercovy smrti. Opět ale neexistoval žádý přímý důkaz.

Byla to tedy opravdu sebevražda? Říkalo se, že s Reevesovou hereckou kariérou to šlo z kopce. Na druhou stranu měl dobře našlápnuto v odvětví televizní režie, což bral velmi vážně. Také měl před svatbou s Leonore a zanedlouho je čekaly už zaplacené líbánky. Ačkoliv v den své smrti hodně pil, vzhledem ke své mohutné postavě nikdy nebyl úplně pod obraz. S teorií sebevraždy se dokonce rozcházely i výsledky z balistiky.

Smrt George Reevese dodnes vzbuzuje rozpaky a přivádí k šílenství ty, kteří se jí snaží přijít na kloub. Většina svědků je mrtvých, archivy uzavřeny, případ je údajně vyřešen, ale málokdo je s tímto verdiktem spokojený. V roce 2006 vznikl na motivy Reevesovy záhadné smrti film Hollywoodland s Benem Afleckem v hlavní roli. Ten otevírá řadu faktů, možností a teorií, ačkoliv jasné odpovědi samozřejmě dát nedokáže. Přesto je pro historicky prvního televizního Supermana alespoň jakýmsi památníkem.

Další články

Zavří­t reklamu