válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhadná smrt potápěčského páru Toma a Eileen Longeranových

Záhadná smrt potápěčského páru Toma a Eileen Longeranových
Zdroj: ranker.com

Potápěli se pro radost, ale jejich koníček je nakonec stál život. Mohla za jejich smrt nekompetentnost jejich průvodce, šlo o sebevraždu nebo za tím bylo něco úplně jiného? Odpovědi na mnohé tyto otázky stále chybí.

Tomáš Chalupa 28. června 2018

Longeranovi se seznámili už na univerzitě. Eileen byla zapálená amatérská potápěčka, Tom se k jejímu koníčku rád přidal. 25. června roku 1998 se vypravili z australského Port Douglasu na potápěčský výlet se skupinou dalších potápěčů. Byl to komerční výlet pod vedením zkušeného kapitána Geoffrey Nairna společnosti Outer Edge. 26 potápěčů se ze svých člunů ponořilo do vln u Velkého bariérového útesu. Byli mezi nimi i Eileen a Tom Longeranovi. To bylo naposled, co je někdo spatřil živé.

Následující sled událostí vyústil v tragédii. Po 40 minutách se potápěči vynořili, nalodili na lodě a odpluli pryč. Nikdo si nevšiml, že počet nesouhlasí, že na lodi chybí dva z účastníků výpravy. Výprava se vrátila do Port Douglasu a ani tam si nikdo nevšiml, že počet účastníků nesouhlasí.

Druhý den firma Outer Edge připlula na místo s další skupinou potápěčů. Ti našli na dně několik potápěčských závaží. Ani tehdy nikoho nenapadlo, že by mohlo jít o vybavení Longeranových. Kapitán jen řekl, že je to „bonusový nález“, který si mohou nechat.

Teprve po dvou dnech si Nairin všiml, že na palubě lodi jsou stále dva vaky, ve kterých byly osobní věci a doklady Longeranových. Teprve tehdy mu došlo, že zřejmě oba jsou stále na moři. Bylo spuštěno rozsáhlé pátrání za účasti mnoha lodí a letadel. Nad celou oblastí pátrali profesionálové i dobrovolníci. Bylo objeveno několik částí jejich výstroje vyplavené na břeh. A také speciální tabulka, která pod vodou sloužila k zapisování poznámek. Stál tam děsivý vzkaz: „Každému, kdo může pomoci. Byli jsme opuštěni u Aginského útesu, 25. června 1998 ve 3 hodiny odpoledne. Prosím, pomozte nám, než zemřeme. Pomozte!“

Jejich těla ale nebyla nikdy nalezena. Jejich smrt zavdala příčinu k mnoha spekulacím. Zabil Nairn oba úmyslně tím, že je zanechal v moři? Nebo šlo o sebevraždu? Našly se deníkové záznamy, které ukazovaly, že Tom uvažoval o sebevraždě, Eileen si stěžovala, že má sebevražedné sklony, a manželství zřejmě nebylo tak idylické, jak se zvenčí zdálo. Nebo si jen oba přáli zmizet a celou věc narafičili?

Soud, který případ řešil, se držel nejpravděpodobnější verze, tedy že byli oba zanecháni v moři, kde zemřeli na dehydrataci nebo útoky žraloků, kterých je v oblasti mnoho. Nairn byl obviněn ze zabití, protože nesl za výpravu odpovědnost. Přesto soud rozhodl, že je nevinen. Případ ovšem vedl k mnohem přísnějším předpisům, které regulovaly potápěčské komerční výlety. Smrt Longeranových je však dodnes opředena tajemstvím, protože tolik fatálních chyb a selhání se jen těžko mohlo stát náhodou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu