válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhadná smrt Natalie Woodové: usvědčí kriminalisté z vraždy hereččina manžela?

Záhadná smrt Natalie Woodové: usvědčí kriminalisté z vraždy hereččina manžela?
Zdroj: Daily Mail
+ 8 fotek+ 9 fotek

Zpráva o nečekané smrti americké herečky Natalie Woodové otřásla před 34 lety filmovým světem a dodnes je přetřásána v médiích. Ačkoliv vyšetřovatelé velmi brzy uzavřeli případ jako nehodu, pro většinu lidí zůstalo hereččino utonutí v nočních vlnách Pacifiku jedním z nejtemnějších tajemství Hollywoodu. Na základě nových zjištění a svědectví detektivové před třemi lety celý případ znovu otevřeli a přehodnotili s tím, že okolnosti hereččina úmrtí jsou nejasné. Rodina Natalie Woodové včetně její sestry už léta podezřívá z hereččiny tragické smrti jejího manžela, populárního herce Roberta Wagnera.

blondie 9. dubna 2015

Natalie Woodová vyrazila na svoji poslední plavbu po moři v pátek 27. listopadu 1981. Ve společnosti svého manžela Roberta Wagnera, hereckého kolegy Christophera Walkena a lodního kapitána Dennise Daverna plula na jachtě Splendour ke kalifornskému ostrovu Catalina, kde čtveřice hodlala strávit víkend.

V neděli bylo tělo utonulé herečky, navlečené do noční košile, teplých vlněných ponožek a červené bundy, nalezeno u břehu zátoky s nafukovacím záchranným člunem opodál. Jak se herečka, která trpěla panickou hrůzou z vody a neuměla plavat, ocitla bez záchranné vesty v chladné noci na drsném moři, neumí dodnes pořádně vysvětlit ani detektivové, kteří případ vyšetřovali. Přesto jej už po dvou týdnech uzavřeli s konstatováním, že šlo o tragickou nehodu. Spokojili se s verzí, že herečka, která tu noc zkonzumovala značné množství alkoholu v kombinaci s prášky na uklidnění, nešťastnou náhodou přepadla přes palubu a utopila se. To se shodovalo s výpovědí hereččina manžela Roberta Wagnera, jenž vyslovil domněnku, že herečku té noci ze spaní rušilo bouchání člunu do boku jachty a šla jej proto těsněji přivázat k lodi. Na kluzkých schůdcích pravděpodobně uklouzla a spadla do vody. Péřová bunda, kterou měla na sobě, zřejmě nasákla vodou a stáhla ji pod vodu.

Natalie Wood sice ráda pobývala u vody, ale bála se v ní smočit i palec.

Natalie Wood sice ráda pobývala u vody, ale bála se v ní smočit i palec.

Takovému scénáři ovšem neuvěřila hereččina sestra Lana Woodová, která v několika rozhovorech pro média několikrát zopakovala, že Natálie se od dětství vyhýbala vodě, takže je nepředstavitelné, že by se v noci odhodlala přestoupit do člunu, aby ho upravila. Navíc je zvláštní, že o tom nikomu z mužů, kteří popíjeli na palubě, nic neřekla a že nikdo z nich ji neviděl ani neslyšel, když se vytratila ze své kajuty.

Také ve výpovědi všech svědků se vyskytla řada nesrovnalostí, ale teprve až se jeden z nich, kapitán Dennis Davern po letech přiznal, že při prvním výslechu před policií lhal a poté, co policii zkontaktovali i jiní lidé přinášející nové skutečnosti, byl případ Natalie Woodové po 30 letech znovu otevřen.

Kapitán Davern například prozradil, že hereččině utonutí předcházela divoká noční hádka manželů. Wagner od začátku plavby těžce nesl, že Woodová na výlet vzala i hereckého kolegu Christophena Walkena, s nímž v té době točila sci-fi thriller Brainstorm. Pohledným, mladším hercem byla očividně okouzlena, spolu se pořád chichotali a flirtovali. Napětí na palubě vyvrcholilo v okamžiku, kdy přiopilý Wagner vztekle praštil vypitou lahví vína o stůl a rozbil ji, načež se obořil na Walkena: „O co se tu snažíš, ojebat mou ženu?“ Walken se okamžitě zvedl a odešel do kajuty, demonstrativně se odporoučela také Woodová a hlasitě za sebou zabouchla dveře. Wagner se po chvíli vydal za ní. „Nikdy jsem je předtím neviděl se takhle pohádat,“ řekl Davern. Křik se nesl až k němu do kokpitu, pak se ozvaly ještě dunivé zvuky a nakonec se rozhostilo ticho.

Natalie Wood na jachtě Splendour, kterou společně s manželem vlastnili.

Natalie Wood na jachtě Splendour, kterou společně s manželem vlastnili.

Wagner se pak vrátil na palubu „rozcuchaný, silně propocený, jako kdyby svedl nějaký těžký zápas“. Sedl si a pokračoval v pití, teprve po dvou hodinách vstal a řekl, že jde zkontrolovat Natalii. Po pár minutách se vrátil a oznámil kapitánu, že jeho žena zmizela. Davern si posléze všiml, že zmizel i záchranný člun. Navrhl rozsvítit reflektory, zapnout motory a vydat se hledat zmizelou herečku, Wagner to však k jeho překvapení odmítl udělat, aby nevzbudili pozornost okolních posádek. „Nepodnikli jsme žádné kroky, abychom ji našli,“ přiznal Davern. Hereččině sestře Laně Woodové dokonce tvrdil, že mu Wagner tenkrát řekl: „Nech ji tam, ať si z toho vezme ponaučení.“

Pobřežní hlídku Wagner přivolal až o půl čtvrté ráno, tedy čtyři hodiny po hereččině zmizení. Z pitevní zprávy navíc vyplývá, že na hereččině těle byly nalezeny četné modřiny a škrábanec na tváři. Vyšetřovatelé to sice původně přisuzovali hereččině pádu do vody a její snaze vyškrábat se na člun, ale nyní již berou v úvahu novou zprávu koronera z května 2012 připouštějící, že některé modřiny na horních končetinách utrpěla herečka ještě před tím, než spadla do vody. „Umístění modřin, jejich četnost, nepřítomnost zranění hlavy nebo pohmoždění tváře svědčí o tom, že se modřiny objevily ještě před vstupem do vody,“ stojí mimo jiné ve zprávě. Také se v ní uvádí, že jistá úroveň hladiny uriny v močovém měchýři naznačuje, že Woodová mohla být už v bezvědomí, než spadla do vody!

Tyto skutečnosti vrhají na celý případ nové světlo a vzbuzují podezření, že Woodová mohla být obětí vraždy, nad níž se doslova měla zavřít voda. V očích mnoha je hlavním podezřelým právě Wagner, tím víc, čím tvrdošíjněji odmítá na rozdíl od ostatních aktérů vypovídat před policií. K jeho obvinění však policii stále chybí přímé důkazy. Soudní lékaři zabývající se tímto případem proto volají po exhumaci hereččina těla a provedení nové soudní pitvy.


Natalie Wood, ikona 50. let

Natalie Wood, ikona 50. let

Natalie Wood, rodným jménem Natalija Nikolajevna Zacharenko, se narodila 20. června 1938 v San Francisku. Její rodiče byli ruští emigranti. Ve filmu se proslavila už jako dítě – zahrála si ve filmech Zázrak v New Yorku či Duch a paní Mudrová. V 50. letech patřila k nejobsazovanějším americkým herečkám. Zazářila v takových trhácích, jako byl kultovní Rebel bez příčiny, muzikál West Side Story nebo film Elia Kazana Třpyt v trávě. Třikrát byla za své výkony nominována na Oscara, ale nikdy ho nezískala. Třikrát se provdala, z toho dvakrát za herce Roberta Wagnera. Mezi její milence patřili Elvis Presley, James Dean, Wareen Beatty i Denis Hopper. Celý život se bála vody, mimo jiné i proto, že jí smrt utonutím byla předpovězena. Bylo jí 34 let, když za nevyjasněných okolností 29. listopadu 1981 utonula v moři.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu