válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhadná smrt Elisy Lam dodnes vyvolává otázky. Video s ní mnohé lidi děsí

+ 2 fotky+ 3 fotky

Jednadvacetiletá Kanaďanka Elisa Lam přicestovala v únoru 2013 do Los Angeles a ubytovala se v Hotelu Cecil. 19. února bylo nalezeno její mrtvé tělo v zásobníku vody na střeše. Brzy se našel také kamerový záznam z hotelového výtahu, na kterém je Elisa ještě živá. Tento záznam je dodnes předmětem spekulací a podle všeho zde leží klíč k vyřešení případu.

Tomáš Chalupa 6. února 2017

Celý případ je mimořádně podivný. Hoteloví hosté si stěžovali, že jim v pokojích neteče voda. Pracovníci hotelu šli na střechu prověřit stav vody v cisternách. V jedné z nich leželo nahé tělo Elisy Lam. Podle zprávy koronera bylo příčinou utonutí. Žádné drogy, alkohol ani stopy po násilí nebyly zaznamenány.

Jenže brzy se objevil kamerový záznam z hotelového výtahu. Pocházel z doby jen několik minut před smrtí ženy. Co na něm je a také co na něm chybí, se dodnes řeší. Elisa zjevně chce jet výtahem, ale ten z nějakého důvodu nezavírá automatické dveře. Elisa se různě rozhlíží v okolí výtahu, mačká všechna tlačítka, pak divoce gestikuluje rukama, z výtahu dokonce dvakrát odejde. Když odejde naposled, dveře výtahu, které se po celou dobu nezavřely, se najednou zavírají. Pak se zase otvírají a zavírají.

Na první pohled to vypadá jako poněkud divné, ale pochopitelné chování člověka, kterému nejede výtah. Jenže podle vyšetřování ze záznamu někdo vystřihl několik desítek vteřin. Vyrojily se spekulace, že Elisa, která gestikuluje do prázdna, ve skutečnosti na dálku komunikuje s nějakou další osobou, která na záznamu není vidět, možná s hotelovým personálem. Právě tato osoba mohla být příčinou její smrti, a proto ji někdo ze záznamu vystřihl.

Existují však daleko divočejší teorie. Strašidelný výtah, který se zavře teprve, až z něj oběť odejde, časová smyčka, cesta do jiné dimenze, ze které přišla osoba, kterou Elisa vidí, ale na záznamu není zachycena. Otázky ale budí i to, jak se vlastně mohla Elisa dostat na střechu k zásobníkům vody. Nahoru se dá dostat jen masivními kovovými dveřmi, které byly pochopitelně zamčené, navíc chráněné alarmem. Opět tedy stopa vede k někomu z hotelu, kdo mohl dveře otevřít a Elisu do zásobníku hodit.

Hoteloví hosté do protokolu uvedli, že už den před nálezem těla se ze střechy ozvala rána podobná malé explozi. Do dva metry vysoké cisterny se dá dostat jen po žebříku, ten ale na místě nalezen nebyl. Jak si mohla sama Elisa za sebou zavřít těžké víko, je už úplně mimo jakékoliv rozumné vysvětlení.

Elisino tělo leželo v cisterně dva týdny, než bylo nalezeno. Policie případ uzavřela jako nehodu, přestože žádnou z výše zmíněných otázek nevyřešila. Odkázala pouze na fakt, že Elisa měla psychické problémy, byla u ní diagnostikována bipolární porucha. Při ní dochází sice k prudkým změnám nálad, ale rozhodně kvůli ní člověk není schopen sám vlézt do dvoumetrové nádrže s vodou.

Samotný hotel Cecil má velmi neblahou pověst a poslední případ zdaleka nebyl první. Bylo zde spácháno již několik vražd, usídlil se tu na nějakou dobu také masový vrah prostitutek Jack Unterweger. Pro hotel bylo také poměrně nepříjemné, když se zjistilo, že v hotelových pokojích tekla dva týdny voda z nádrže s mrtvým tělem. Několik hostů kvůli tomu podalo na hotel žalobu a získalo následně finanční odškodnění.

Další články

Zavří­t reklamu