válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhadná pyramida na Araratské planině se ocitá v zájmu archeologů

Záhadná pyramida na Araratské planině se ocitá v zájmu archeologů
Zdroj: allinet.info

Po dobu několika let smíšený vědecký tým odborníků z USA a Arménie prováděl výzkum na Araratské planině v Arménii. Mimo jiné zde byla nalezena neobvyklá stavba, jejíž stáří se odhaduje na 2. nebo 3. tisíciletí před naším letopočtem.

Tomáš Chalupa 21. června 2017

Stavba má tvar pětadvacet metrů vysoké pyramidy, které je podobná spíše mezoamerickým pyramidám v Mexiku než v Egyptě Za ty tisíce let ji celou pokryla vrstva hlíny a prachu. Podle prvních hypotéz mohla stavba sloužit jako úkryt pro obyvatele okolních vesnic v době nepřátelského útoku. Pyramida byla postavena poblíž Dvinu v provincii Ararat v době, kdy na území vládla konfederace dvou království, Hayassy (leželo jižně od Trabzonu) a Azzi (rozkládalo se severně od Eufratu).

V průběhu vykopávek bylo odhaleno množství dalších monumentů a staveb z období neolitu, zejména šlo o nejrůznější hliněné stavby. Nalezeny byly také dřevěné a hliněné nástroje a nádoby. Stáří většiny těchto předmětů vědci odhadují na tisíce let. Archeologové provádějí vykopávky také na dalších místech, aby odhalili více o historii Arménie z období mezi dobou kamennou a středověkem.

Další články

Zavří­t reklamu