Záhadná peruánská mumie pohřbená do písku se spoustou drobných věcí okolo | zdroj: revistavocesdelmisterio


Záhadná poušť Atacama. Komu patří mumie, které tu vyhrabali z písku?

TÉMATA: tajemná místa | jižní amerika | archeologie | neznámé civilizace

Jedno z nejpustších míst na světě, poušť Atacamu v severním Peru, obývala dříve neznámá civilizace. Svědčí o tom 150 mumií, které tu nedávno vykopali polští archeologové.

user-avatar

Konny

4. 09. 2014 | 10:00

Mumie v Peru

Mrtvá těla záhadných bytostí s protáhlými lebkami mumifikovala sama příroda, respektive pouštní písek, do nějž byly pohřbeny, zabalené jen do bavlněných látek, rákosových rohoží a rybářských sítí.

Mumie v Peru, zabalená jen do bavlněného rubáše

Radiokarbonovým datováním se zjistilo, že nejstarší mumie je stará asi 1700 let, zatímco ta nejmladší pochází z 8. století po Kristu. Znamená to tedy, že tahle neznámá kultura předcházela inckou říši i civilizaci Tiwanaku o celých 500 let.

Podlouhlá lebka příslušníka neznámé civilizace

Spolu s mumiemi archeologové také odkryli bohatou pohřební výbavu. Vedle keramiky a šperků v ní našli rovněž luky a toulce se šípy, které byly opatřeny obsidiánovou špičkou, a dále palcáty s kamennými i měděnými hroty.

Mumie v Peru pohřbená s luky a šípy

„Nálezy šípů jsou extrémně vzácné v oblasti Peru,“ upozornil šéf archeologického týmu profesor Józef Szykulski z univerzity ve Vratislavi.

Lebka mezi keramikou

V jednom z hrobů se nalézaly také pozůstatky lamy, což by znamenalo, že "velbloud Jiží Ameriky" se do oblasti dostal dřív, než se původně předpokládalo.

3perky neznámé civilizace

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Konny

4. 09. 2014 | 10:00

Zavří­t reklamu