válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhadná planeta 55 Cancri je v mnohém podobná Zemi

Záhadná planeta 55 Cancri je v mnohém podobná Zemi
Zdroj: messagetoeagle.com

Už déle než dekádu fascinuje astronomy planeta 55 Cancri. Dvakrát tak velká jako naše Země je šestadvacetkrát blíže svojí hvězdě než náš Merkur Slunci. To už je slušný základ pro to, aby tento svět byl opravdu unikátní.

Tomáš Chalupa 29. listopadu 2017

Tento na uhlík bohatý svět je součástí souhvězdí Raka. Skládá se hlavně z uhlíku, železa, silikonu a karbidu. Povrch je pokryt žulou a diamantem. Jak ukázala data ze Sitzerova teleskopu, planeta má atmosféru podobnou té pozemské, pouze mnohem tenčí. Teplota na povrchu je někde mezi 1300 a 1400 stupni Celsia na chladné straně, na straně přivrácené slunci dokonce 2300 stupňů Celsia.

Právě rozdíl v teplotách přivedl vědce na stopu toho, že planeta má atmosféru. Pokud by jí neměla, rozdíly v teplotách by byly mnohem větší. Nic to nemění na tom, že planeta nemůže samozřejmě hostit žádný život, a to i přes to, že má svou vlastní atmosféru. Vědci na planetě přesto shledávají mnoho zajímavého a mají také spoustu otázek. Například proč radiace přicházející z hvězdy zcela nezbavila planetu její atmosféry. Další otázkou je, jestli je na povrchu planety láva. „Pokud je na povrchu láva, pak by musela pokrývat skutečně celý povrch planety,“ upozorňuje astronom Renyu Hu z univerzity v Pasadeně. Pokud by láva pokrývala celou planetu, pak by nebyla vidět právě kvůli atmosféře. Vědci se tak na tuto planetu dále zaměřují, aby našli odpovědi a pochopili lépe tento nezvyklý exotický svět.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu