Jáma se stále zvětšuje a polyká domy v Solikamsku.

Jáma se stále zvětšuje a polyká domy v Solikamsku. | zdroj: mysteriousuniverse.com


Záhadná obří jáma na Sibiři se stále zvětšuje

TÉMATA: sibiř | rusko | záhady

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 09. 2015 | 09:45

V sibiřském městě Solikamsk se v prosinci loňského roku otevřela v zemi obrovská jáma. Až do dnešních dob se zvětšil její průměr čtyřnásobně. Hrozí, že pohltí celou obec.

Vše začalo na konci roku 2014, když závod Urakali, největší producent hnojiv v Rusku, musel evakuovat své provozovny a odvézt lidi pryč. Uzavřely se také doly, které jsou u Solikamsku. Po rozsáhlých záplavách se totiž v obci otevřela ohromná jáma, která měla 30 metrů v průměru

Jenže zatímco úřady dumaly nad tím, jak problém s jámou vyřešit, ta si žila svým vlastním životem. V únoru byl její průměr 87 metrů a hloubka dosahovala 75 metrů. Propadlo do ní několik domů, které stály na jejím okraji. Společnost se snažila jámu zasypat, nicméně to nemělo prakticky žádný účinek. V srpnu se průměr jámy zvětšil už na hrozivých 125 metrů.

Všechny domy v okolí jsou opuštěné, postupně do ní padají a jáma se dál rozšiřuje. Společnost sice přerušila těžbu i výrobu, ale hodlá ji obnovit, jakmile se problém s jámou vyřeší. To ovšem může trvat hodně dlouho, protože nikdo zatím neví, jak dlouho se jáma bude zvětšovat. Navíc místní obyvatelé oblast opouštějí, protože nechtějí čekat, až i je pozře tato hladová díra. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 09. 2015 | 09:45

Zavří­t reklamu