válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhadná obří jáma na Sibiři se stále zvětšuje

Záhadná obří jáma na Sibiři se stále zvětšuje
Zdroj: mysteriousuniverse.com

V sibiřském městě Solikamsk se v prosinci loňského roku otevřela v zemi obrovská jáma. Až do dnešních dob se zvětšil její průměr čtyřnásobně. Hrozí, že pohltí celou obec.

Tomáš Chalupa 11. září 2015

Vše začalo na konci roku 2014, když závod Urakali, největší producent hnojiv v Rusku, musel evakuovat své provozovny a odvézt lidi pryč. Uzavřely se také doly, které jsou u Solikamsku. Po rozsáhlých záplavách se totiž v obci otevřela ohromná jáma, která měla 30 metrů v průměru.

Jenže zatímco úřady dumaly nad tím, jak problém s jámou vyřešit, ta si žila svým vlastním životem. V únoru byl její průměr 87 metrů a hloubka dosahovala 75 metrů. Propadlo do ní několik domů, které stály na jejím okraji. Společnost se snažila jámu zasypat, nicméně to nemělo prakticky žádný účinek. V srpnu se průměr jámy zvětšil už na hrozivých 125 metrů.

Všechny domy v okolí jsou opuštěné, postupně do ní padají a jáma se dál rozšiřuje. Společnost sice přerušila těžbu i výrobu, ale hodlá ji obnovit, jakmile se problém s jámou vyřeší. To ovšem může trvat hodně dlouho, protože nikdo zatím neví, jak dlouho se jáma bude zvětšovat. Navíc místní obyvatelé oblast opouštějí, protože nechtějí čekat, až i je pozře tato hladová díra.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu