válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhadná kletba Tutanchamonovy hrobky: Proč tolik lidí po jejím otevření zemřelo?

Záhadná kletba Tutanchamonovy hrobky: Proč tolik lidí po jejím otevření zemřelo?
Zdroj: metro.co.uk

Už od starověku se prý mluvilo o strašné „faraonově kletbě“. Jedna z nejznámějších provázela i nález Tutanchamonova hrobu v Údolí králů. Co předcházelo vzniku této pověry? A byla to vůbec pouhá pověra?

Ilona Šťastná 15. května 2017

Psal se listopad 1922, když britský archeolog Howard Carter narazil na první zapečetěné dveře hrobky faraona Tutanchamona. Dveře s jasně rozeznatelnou pečetí města mrtvých skrývaly největší objev dvacátého století. V té době ještě nikdo netušil, co bude následovat. Carter okamžitě po objevu informoval svého mecenáše lorda Carnarvona, který obratem přijel¸ aby se zúčastnil otevření hrobky. Už při vynášení suti prý jeden z místních felláhů řekl, že: „Tito muži naleznou zlato, ale i smrt“. A nebyl daleko od pravdy.

25. října 1925 Howard Carter otevřel zlatý sarkofág, v němž se skrývala mumie Tutanchamona.

25. října 1925 Howard Carter otevřel zlatý sarkofág, v němž se skrývala mumie Tutanchamona.

Traduje se, že už v době prvních odkryvů zemřel Carterův oblíbený kanárek, který prý Cartera k hrobce zavedl. Zabila ho kobra. To by samo o sobě nebylo nijak neobvyklé, ale kobra byla v Egyptě chápána jako ochránkyně mrtvých. V Luxoru, kde Carter bydlel, se začalo mluvit o kletbě. Celé situaci nepomohlo ani to, že náhle onemocněl lord Carnarvon. Podle všeho si rozřízl moskytí štípnutí, do kterého se mu dostala infekce. Způsobila otravu krve a později i zápal plic. Nemocný v deliriu vykřikoval, že mu obličej drásá velký pták. Zemřel krátce po převozu do Káhiry v dubnu 1923. V ten den prý ve městě zhasla všechna světla a současně zemřela i jeho fena v Anglii.

Ve stejném hotelu a na stejně tajemnou infekci zemřel i Arthur Mace, který jako poslední odstranil vchodový kámen do hrobky. Jeden z Carterových přátel se den po návštěvě hrobky probudil s vysokými horečkami a do večera byl mrtev. Roku 1923 zemřeli i archeologové Ahmad Karnal a William Henry Goodyear. Rok nato také doktor Archibald Douglas Reed, který jako první rentgenoval tělo faraona a odstranil několik vrstev obinadel.

Hromada věcí nalezených v předsíni pohřební hrobky krále Tutanchamona.

Hromada věcí nalezených v předsíni pohřební hrobky krále Tutanchamona.

Tím ale výčet obětí neskončil. Na záhadnou nemoc nebo tragickou smrtí zahynulo během následujících let několik dalších návštěvníků hrobky. Do sedmi let po jejím otevření jich bylo 11 a roku 1935 už 21. Zabíjela kletba, nebo důmyslné smrtící látky ukryté uvnitř hrobky? Egypťané byli mistři ve znalosti bylin a jejich účinků, léčivých i smrtících. Mohli snad balzamovači ukrýt do těla faraona byliny nebo jiné látky, které zabíjely i po tisíciletích?

Mumie faraona Tutanchamona

Mumie faraona Tutanchamona

Roku 1962 jeden z káhirských vědců potvrdil výskyt mikroskopické plísně, která v hrobce přežila, bohužel krátce nato zemřel při nejasné autonehodě. Objevil se i názor, že jeden z kněží rozmístil v hrobce jedovatý prášek, který při kontaktu se vzduchem a vdechnutí způsoboval poruchu dýchacího systému a z toho plynoucí další zdravotní potíže. I francouzští vědci přišli roku 1986 s domněnkou, že smrt návštěvníků hrobky mohla být způsobena alergickou reakcí, kterou vytvářejí částečky z hnijících potravin, které byly běžně v pohřební výbavě Egypťanů. Tato hypotéza byla později v roce 1998 potvrzena.

Vstup do Tutanchamonovy hrobky

Vstup do Tutanchamonovy hrobky

Co ale všichni ostatní, kteří nezemřeli na zjevné příznaky nemoci? Co ti, kteří měli jen děsivé sny, stavy úzkosti a nepatrné nehody po setkání s výbavou z hrobky? Byla to plíseň, nebo faraonova kletba? Každopádně samotný Howard Carter, který se myšlence na kletbu jen vysmíval, zemřel až roku 1935. Trochu dlouhá doba na kletbu, ne? Každopádně tajemství starověkého Egypta budou i nadále fascinovat veřejnost stejně jako před lety. A když se řekne „faraonova kletba“, nejednomu z nás přeběhne mráz po zádech.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu