Dvojitý záblesk zaznamenaný družicí mohl být jaderným výbuchem

Dvojitý záblesk zaznamenaný družicí mohl být jaderným výbuchem | zdroj: icanw.org


Záhadná exploze v Antarktidě byla nejspíš testem izraelské jaderné bomby

TÉMATA: záhady | tajemství | konspirace | jaderné zbraně | izrael

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 05. 2015 | 12:30

Velká exploze, ke které došlo 22. září 1979 v jižním Pacifiku, je dodnes předmětem spekulací. Byla zaznamenána z vesmíru starým špionážním satelitem Vela Hotel. Podle něj se pak celá událost zapsala do dějin jako Incident Vela.

Satelit Vela zaznamenal 22. září 1979 dvojitý záblesk, který odpovídal jaderné explozi. K té došlo v jižním Pacifiku poblíž Antarktidy u Ostrovů prince Edwarda. Dvojité výbuchy byly z vesmíru pozorovány v desítkách případů a vždy bylo potvrzeno, že šlo o jaderný test. V roce 1979 ale bylo vše jinak. Jihoafrická republika, které Ostrovy prince Edwarda patří, popřela, že by na tomto území došlo k jaderné zkoušce

Na místo vyslaly své speciální týmy USA, které však přes mimořádnou snahu nenašly vůbec nic, co by nasvědčovalo jaderné explozi. Uskutečnilo se 25 průzkumných letů do oblasti, ale ani ty nepřinesly žádné hmatatelné výsledky. Začalo se spekulovat, že Vela ve skutečnosti nezaznamenala jaderný výbuch, ale dopad meteoritu. Jenže oficiální místa USA a tajné služby byly i tak přesvědčeny, že došlo k výbuchu malé jaderné bomby. 

Jenže kdo ji mohl mít na svědomí? Podle nejčastěji zmiňované teorie šlo o společný projekt JAR a Izraele. Jihoafrická republika poskytla své území dostatečně vzdálené od jakýchkoliv obydlených oblastí a také mimo dráhy špionážních satelitů (Vela měla být oficiálně už několik let mimo provoz, ale stále nikdo netušil, že ještě funguje). Izrael si pak mohl otestovat svou jadernou zbraň. Židovský stát sice nikdy vlastnictví jaderné zbraně nepotvrdil, ale je dnes už je to bráno jako fakt. Izraeli se podařilo jadernou zbraň vyrobit, jen to zkrátka tají. Incident Vela mohl být testem této zbraně. Svůj jaderný program měla i samotná Jihoafrická republika, ale nebyl na takové úrovni, aby mohlo dojít k testům zbraně.

O celé záležitosti se začaly vynořovat nejrůznější spekulace. Především nezávislí novináři se snažili zveřejňovat co nejvíce faktů k tajemnému nukleárnímu testu. Spekuluje se o tom, že informaci o jaderném testu poskytl novinářům Mordechaj Vanunu. Tento pracovník v závodě na zpracování plutonia v Dimoně v Negevské poušti předal informace o izraelském jaderném porgramu britským novinářům. Zmínil prý i Incident Vela. Každopádně Izreal podobné chování netoleruje –  izraelská bezpečnostní služba Mossad unesla Mordechaje z Říma za pomoci agentky, která ho tam vylákala. Byl odsouzen za špionáž a jedenáct let pak živořil na samotce v cele o velikosti 2 x3 metry.

Čas od času se objevují nové informace o tom, že na některých místech byla naměřena zvýšená radiace, ale je nepravděpodobné, že se podaří celou záležitost někdy objasnit. Samozřejmě pokud se Izrael nebo JAR nerozhodnou sami zveřejnit, jak to skutečně tehdy bylo. 

 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 05. 2015 | 12:30

Zavří­t reklamu