válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhadná disertační práce Vladimira Putina je plagiát. Ruský prezident ji opsal od amerických vědců

Záhadná disertační práce Vladimira Putina je plagiát. Ruský prezident ji opsal od amerických vědců
Zdroj: www.rferl.org
+ 2 fotky+ 3 fotky

Podle oficiálních zdrojů je současný ruský prezident Vladimir Putin držitelem titulu kandidát ekonomických věd, což se podle tvrzení Rusů rovná mezinárodně uznávanému akademickému titulu Ph. D. Putinova disertační práce však dlouhé roky nebyla veřejně k mání, než se ji dvěma americkým badatelům podařilo vypátrat. Při jejím bližším zkoumání zjistili, že ji Putin téměř celou opsal, aniž by se obtěžoval s citacemi.

Jan Kyzlink 17. prosince 2015

Když se po zhroucení východoněmeckého režimu vrátil Putin coby agent KGB zpátky do Ruska, získal místo asistenta rektora na Leningradské státní univerzitě, kde měl na starost mezinárodní vztahy. „Byl jsem rád, že jsem si našel práci na Leningradské státní univerzitě. Vzal jsem to místo v naději, že si přitom napíšu disertační práci a možná tu pak setrvám a budu pokračovat v práci,“ stojí napsáno v Putinově oficiálním životopisu.

Putin se vždy uměl vetřít do přízně mocných mužů, v roce 1991 například podržel Michaila Gorbačova.

Putin se vždy uměl vetřít do přízně mocných mužů, v roce 1991 například podržel Michaila Gorbačova.

Titul kandidáta ekonomických věd mu byl udělen na Petrohradském báňském institutu v roce 1997, ačkoli zde Putin oficiálně nikdy nestudoval, zato zde coby rektor působil Vladimir Litvinenko, jenž později Putinovi vedl jeho prezidentskou kampaň. Téma disertační práce se týkalo využívání minerálních zdrojů, tedy oboru, s nímž Putin předtím neměl prakticky žádné zkušenosti. K obsahu disertace navíc nebylo možné získat přístup. Když v roce 2000 požádal reportér deníku Washington Post zmíněný institut o kopii, nebylo mu vyhověno. Souhrn disertace, který objevil v knihovně, mu doslova vytrhli z ruky s tvrzením, že jde o soukromou záležitost.

O pět let později se k tajemné Putinově disertaci nakonec podařilo dostat Igoru Dančenkovi. K pátrání ho tehdy přivedla zvědavost. Chtěl zjistit, co se nejmocnějšímu muži Ruska honí hlavou. „Chtěl jsem pochopit, co ho skutečně pohání. Nemyslím si, že se to podařilo zjistit,“ svěřil se v rozhovoru pro Interpretermag.com. „Všechny noviny a magazíny sice svorně tvrdily, že disertace není veřejně dostupná, že obsahuje značně cenné informace, kvůli kterým se k ní nelze dostat. Já ale přišel do Leninovy knihovny v Moskvě, zadal jsem slovo Putin do počítače a vyjely mi výsledky včetně disertace. Zaplatil jsem 500 rublů, práci si okopíroval a přečetl,“ prozradil svůj postup.

Přední strana Putinovy disertační práce

Přední strana Putinovy disertační práce

V roce 2006 pak společně s kolegou Cliffordem Gaddym z washingtonského Brooking Institution veřejně vystoupili a prezentovali výsledky svého bádání, které odhalilo, že Putin svoji disertační práci „Strategické plánování regionálních zdrojů při utváření obchodních vztahů“ vesměs opsal z knihy nazvané Strategické plánování a veřejná politika, sepsané v roce 1978 americkými profesory z Pittsburské univerzity – Davidem I. Clelandem a Williamem R. Kingem.

„Nikde nebyly použity žádné citace. Na žádné straně nejsou citace ani poznámky pod čarou. Nikde v textu nejsou zmíněna jména těch dvou mužů, profesorů Kinga a Clelanda. Od první kapitoly autor disertace jejich myšlenky prezentuje, jako by byly jeho vlastní, což v čtenářích vzbuzuje víru, že kladené řečnické otázky a jejich odpovědi pocházejí rovnou od autora této práce,“ informoval Clifford Gaddy. „Počítám, že je tam více než šestnáct stránek textu doslovně opsaných od Kinga a Clelanda, a dále pak nejméně šest diagramů a tabulek, převzatých a lehce upravených, bez uvedení zdroje,“ dodal. Podle něj navíc Putinovu disertaci ani nelze považovat za doktorandskou práci, spíše připomíná diplomku a Putinův titul by tak spíš odpovídal titulu MBA než Ph. D.

Na otázku, zda v disertační práci lze vůbec najít něco osobního, co by odhalilo Putinovu osobnost, Dančenko odpověděl, že v úvodní části a v závěru je několik obecných názorů, kde se dají vysledovat jisté geostrategické aspekty, jako třeba že „Rusko ztratilo všechny své přístavy v Pobaltí, musíme si vytvořit vlastní přístavy, abychom se stali nezávislými exportéry“ nebo „Po rozpadu Sovětského svazu jsme nezdědili nic. Všechno se nechalo Ukrajině a pobaltským zemím.“ Reflektují tak témata, která ruského Putina dlouhodobě „trápí“.

Boris Jelcin předal své nástupnictví oddanému služebníku Putinovi.

Boris Jelcin předal své nástupnictví oddanému služebníku Putinovi.

Nicméně odhalení Putinova plagiátorství nijak neotřáslo jeho pozicí a popularitou v Rusku. Zatímco na Západě by jej podobný skandál naprosto znemožnil a odepsal, ruskému lidu je to úplně jedno. Je ostatně veřejným tajemstvím, že mnoho ruských politiků a byznysmenů si opatřuje falešné diplomy, opisuje od druhých nebo si někoho zaplatí, aby za něj práci sepsal. Putin sám to očividně za problém nepovažuje a celou záležitost nemíní komentovat. Nicméně Igoru Dančekovi, jenž skandál odhalil, tehdy neznámí lidé vyhrožovali po telefonu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu