válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhadná a kontroverzní Morgellonská nemoc: bojuje s ní i kanadská zpěvačka Joni Mitchellová

Záhadná a kontroverzní Morgellonská nemoc: bojuje s ní i kanadská zpěvačka Joni Mitchellová
Zdroj: 41.media.tumblr.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Koncem března upadla kanadská písničkářka Joni Mitchellová ve svém domě do bezvědomí a skončila na jednotce intenzivní péče. Ačkoli příčiny jejího kolapsu nejsou známy, na přetřes v se médiích opět dostala záhadná nemoc, kterou 71letá folková ikona už několik let trpí a kvůli níž se stáhla z koncertních pódií.

blondie 8. dubna 2015

Je držitelkou osmi hudebních cen Grammy a Grammy za celoživotní dílo. Dvacítka jejích alb patří k tomu nejlepšímu z populární hudby 20. století. Zpěvačka, kterou k její nelibosti často nazývají ženskou obdobou Boba Dylana, se už dávno stáhla do ústraní. Necestuje, nezpívá, nepoužívá mobil ani internet. Po většinu roku nevychází ze svého domu schovaného v zátoce nad kanadským Vancouver Islandem. Může za to její záhadná nemoc, o níž se začalo na veřejnosti mluvit až po roce 2002.

O své nemoci Mitchellová otevřeně promluvila před pěti lety v rozhovoru pro noviny Los Angeles Times. „Mám tuhle podivnou, nevyléčitelnou nemoc, která jako by byla z vesmíru,“ řekla tehdy. Na mysli měla stav označovaný jako Morgellonův syndrom, který však lékařská věda dosud nezařadila mezi oficiálně uznávané nemoci. Popisované příznaky ovšem působí více než děsivě.

„Mám podivnou, nevyléčitelnou nemoc, která jako by přišla odkudsi z vesmíru,“ prohlásila zpěvačka.

„Mám podivnou, nevyléčitelnou nemoc, která jako by přišla odkudsi z vesmíru,“ prohlásila zpěvačka.

„Vlákna rozmanitých barev mi vyrůstají z kůže jako houby po dešti… Morgellony jsou pomalí, nepředvídatelní zabijáci – teroristická nemoc: vyhodí vám do povětří jeden z vašich orgánů a na rok vás dostane do postele,“ líčila symptomy zpěvačka. Jak dále uvedla, čas od času nesnesla nosit na těle oblečení a někdy se doslova plazila po zemi kvůli strašlivým křečím v nohách.

Podle Kliniky Mayo se však tento syndrom vyskytuje velmi vzácně a převážně postihuje bělošky středního věku. Ještě do roku 2002 svět tuhle nemoc neznal, jako první ji popsala Mary Leitao, poté co se u jejího dvouletého syna objevily boláky na vnitřní straně rtů. Když si je prohlédla zblízka pod mikroskopem, spatřila s hrůzou, jak z nich trčí barevná vlákna. Protože však lékaři u chlapce žádné onemocnění nezjistili, pustila se Leitao do výzkumu záhadné nemoci na vlastní pěst a založila kvůli ní i nadaci. Nemoc pojmenovala Morgellony podle termínu, který se používal pro podobné kožní onemocnění v 17. století.

Jak se povědomí o nemoci šířilo napříč internetem, rostl i počet těch, kteří touto nemocí údajně trpěli. Nadaci se tak postupně přihlásilo 11 500 pacientů či jejich rodinných blízkých. Jak mnozí z nicuvádějí, trpí neustálým pocitem svrbění, štípání nebo kousání, jako by jim pod kůží řádil nějaký hmyz. Tvoří se jim na kůži vyrážky a boláky, z nichž vylézají vlákna podobná barevným strunám, v některých případech z nich vypadávají i černé skvrny, nebo dokonce štěnice. Postižení si často si stěžují na slabost a chronickou únavu, potíže s pamětí a koncentrací.

Lidé stižení Morgellonovým syndromem tvrdí, že jim z kůže vylézají mnohobarevná vlákna.

Lidé stižení Morgellonovým syndromem tvrdí, že jim z kůže vylézají mnohobarevná vlákna.

Navzdory stoupajícímu počtu lidí trpících těmito symptomy, odborníci nadále odmítali uznat Morgelleny jako novou nemoc, naopak je považovali za symptomy již známých onemocnění, jakou například je bludná parazitóza. Jde o formu psychózy, při níž osoby pociťují svědění, a to je nutí se škrábat, čímž si poškozují kůži a do otevřených ran si zanášejí různé nečistoty. Vzniklé boláky nutkají k ještě silnějšímu škrábání, a tak dochází k uzavřenému koloběhu problémů, což může trvat velmi dlouho. Takto postižené osoby získávají silné bludné přesvědčení, že jsou napadeny parazity, zatímco ve skutečnosti žádné takové parazity v těle nemají. Velmi často jde o působení obyčejného hmyzu nebo svrabu, plísňových a jiných onemocnění.

To, že stoupá počet lidí postižených Morgellonovým syndromem dávají psychiatři do souvislostí s masovou hysterií podporovanou internetem nebo to označují jako masové sociogenní onemocnění, kdy se skupina lidí spojuje na základě podobných symptomů a společně se udržuje ve víře, že trpí vzácnou chorobou.

Nicméně Nadace pro výzkum Morgellonů za tyto pacienty úspěšně lobovala u členů amerického kongresu i americké vlády, až docílila toho, že se syndromem muselo začít vážně zabývat Centrum pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC). To v roce 2012 vydalo zprávu, v níž zkonstatovalo, že nebylo zjištěno žádné skryté onemocnění ani zdroj infekce a že se tedy pravděpodobně jedná o bludnou parazitózu. Většina vláken, které vědci podrobili zkoumání, prý byla z bavlny, takže se do ran dostala buď z oblečení nebo obvazů. Kromě toho CDC rovněž poukázala na fakt, že většina zkoumaných pacientů trpí úzkostí, depresemi a jinými psychickými problémy. Někteří dokonce zneužívají i návykové látky. Jak se totiž ukázalo, polovina z testovaných osob užívala různá antidepresiva, antipsychotika, ale i zakázané drogy. Ostatně sama Joni Mitchellová přiznala, že se v určité době potýkala s drogovou závislostí a že brala kokain.

Většina pacientů je pevně přesvědčena, že jsou napadeni parazity a snaží se jich mermomocí zbavit.

Většina pacientů je pevně přesvědčena, že jsou napadeni parazity a snaží se jich mermomocí zbavit.

Nejen Mitchellovou, ale i další pacienty s Mordellovým syndromem úvahy o tom, že jejich potíže leží jen v jejich hlavě, silně pobuřují. Ředitelka Nadace Charlese E. Holmana pro výzkum Morgellonovy nemoci Cindey Casey Holman dokonce prohlásila, že označení této choroby jako psychiatrického onemocnění se jednou ukáže jako ta nejostudnější věc, které se kdy lékařská komunita dopustila. „Někteří lidé na tuto infekci zemřeli, další zemřeli proto, že ztratili naději na uzdravení a sami si vzali život,“ upozornila. Morgellony dala Holmanová do souvislostí s patogenními spirochétami majícími na svědomí řadu vážných onemocnění, jako například lymeskou boreliózu, která rovněž zasahuje centrální nervový systém a způsobuje lidem psychiatrické symptomy.

Mezitím se Morgellonů chopily konspirační weby, které začaly spřádat teorie o cizích nanovetřelcích či tajných vojenských projektech spojených s chemtrailovými operacemi. Podle jednoho z konspirátorů Cliffa Carnicoma jsou vlákna viděná na pacientech s Morgellonovým syndromem stejná jako vlákna sebraná po vzdušném sprejování chemtrails. Kandy Griffin, který syndromem rovněž trpí a jenž je prezidentem Výzkumné skupiny pro Morgellony, dokonce prohlásil:

„Morgellony nejsou nemoc. Je to proces. Je to forma nucené/řízené evoluce lidského genomu. Je to fetální stádium transhumanismu. Tento tajný projekt je prováděn za použití každodenních chemtrailových operací, které probíhají globálně. Není úniku. Chemtrailové operace terraformují zemí a vše na ní, včetně vás.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu