válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhada zmizelých strážců majáku na ostrově Flannan stále není vyřešená

Záhada zmizelých strážců majáku na ostrově Flannan stále není vyřešená
Zdroj: atlasobscura.com

Na pobřeží Skotska leží ostrov Flannan, na kterém byl na konci 19. století vybudován kamenný maják. Na přelomu století sloužili v majáku tři muži jako jeho strážci. Zjistilo se, že zmizeli beze stopy.

Tomáš Chalupa 30. října 2017

15. prosince roku 1900 proplouval kolem majáku parník Anchor. Jeho kapitán si všiml, že světlo na majáku nesvítí. Parník přistál u břehu a posádka šla maják prozkoumat. Zjistila, že v majáku nikdo není, mnoho vybavení je poškozeno, včetně kovového schodičě. Bylo jasné, že se něco v majáku přihodilo.

26. prosince přistála u břehu záchranná loď Hesperus, aby maják důkladně prozkoumala. Nalezla neustlané postele, převržené křeslo a zastavené hodiny. Velký těžký balvan před majákem byl podle všeho posunut na jiné místo, než kde stál původně. James Ducat, Donald MacArthur a Thomas Marshall, tři strážci z majáku, byli pryč. Podle všeho narychlo opustili maják, ale dodnes se neví, co se s nimi stalo a co je přimělo opustit maják.

Má se za to, že k ostrovu se přihnala extrémně silná bouře. Obří vlna zřejmě smetla muže, když se pokoušeli zachránit nebo byli zrovna mimo maják. Pravidla zakazují, aby v jednu chvíli byli všichni tři muži mimo maják, takže k tomu museli mít opravdu závažný důvod.

Přišlo mnoho dalších spekulací, od teorie, že muži na majáku zešíleli a kamsi odpluli, přes únos mimozemšťanů, až po útok vodní příšery. Záhada inspirovala mnohé tvůrce, například Peter Maxwell Davies složil v roce 1977 operu The Lighthouse, jeden díl seriálu Doctor Who se také věnuje této záhadě (Horror of the Fang Rock). Dodnes se neví s jistotou, co se vlastně na majáku stalo. Ostrov je neobývaný, jen čas od času na něj vyrazí dobrodruzi, aby se na vlastní oči podívali na toto tajemstvím opředené místo.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu