válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhada ze sadu: Na stromech se vytvořila ledová jablka

I když se na první pohled jedná o přírodní záhadu, pro vytvoření ledových jablek bez skutečných jablek existuje logické vysvětlení. Na vině je právě extrémní mráz, který v posledních týdnech zachvátil Spojené státy. Ten způsobil, že se neposbíraná jablka z větví obalila ledem a jejich vnitřek doslova vytekl ven.

„Panoval dostatečný mráz, který vytvořil ledový obal, ale zároveň bylo ještě pořád natolik teplo, že se vnitřek jablka proměnil na kaši. Jablka totiž mrznou při nižších teplotách než voda. Jak jsem prostříhával stromy, větve se třásly a vnitřek z jablek vyklouzl ven,“ popisuje Andrew Sietsema, který ledová jablka ve svém sadu našel.

Jeho slova potvrzují i odborníci. Zahradník William Shoemaker z Univerzity Illinois dodává, že za vytvořením přírodního fenoménu stojí právě kyselá složka obsažená v ovoci, díky níž plod zamrzá teprve v extrémně nízkých teplotách.

„Kromě toho, že jablka jsou svým způsobem mumifikovaná, mohou také shnít. V takovém případě si zachovávají svůj tvar, ale jejich vnitřek připomíná jablečnou šťávu,“ říká Shoemaker.

Fotografie vzácného úkazu si prohlédněte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu