válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhada vikingského krále Rolla pokračuje: Co našli archeologové v prastarém hrobě?

Záhada vikingského krále Rolla pokračuje: Co našli archeologové v prastarém hrobě?
Zdroj: messagetoeagle.com

Záhada kolem vikingského krále jménem Rollo pokračuje. Archeologové otevřeli starý sarkofág ve Fécampu v Normandii, ale našli něco jiného, než očekávali.

Tomáš Chalupa 31. ledna 2017

Rollo byl zakladatel Normandie a dávný předek Viléma Dobyvatele, prvního normanského krále Anglie. O původu Rolla se však vědci dodnes přou, vede se debata o to, zda byl Dán nebo Nor. Je to důležité napřiklad i pro současnou anglickou královskou rodinu, protože Rollo spadá i do jejího rodokmenu.

O Rollovi se s jistotou ví, že žil v 9. století, pocházel z urozené válečnické rodiny odněkud ze Skandinávie. Vedl dobyvačou výpravu, při které v roce 876 oblehl Paříž, napadl také Bayeux a Évreux. Předtím se dostal také do Skotska a Irska. Byl vysoký, raději chodil pěšky, než se přepravoval v koňském sedle, proto se mu někdy říkalo Rollo Chodec.

Jeho výboje a dobyvačné choutky měly úspěch. Na králi Karlovi II. Plešatém vydobyl Rouen a rozsáhlé území, které se od těch dob nazývalo Normandie. Nakonec se ale s Karlem II. Plešatým dohodl a dokonce přijal křesťanství. Rollo zemřel v roce 932 a byl pohřben v katedrále v Rouenu.

Vědci ve snaze zjistit, jaký byl Rollův původ, otevřeli sarkofág ve Fécampu, kde byla pohřbena dvě těla. Vědci doufali, že jedno z těl patří Rollovi. Ovšem forenzní analýza ukázala, že obě těla jsou mnohem starší a ani jedno Rollovi nepatří. Nemají s ním vůbec co dočinění, nejsou to ani jeho příbuzní. Starší z koster pochází dokonce ze 3. století před naším letopočtem. Jelikož to je doba, kdy v oblasti nebyli ještě ani Římané, vypadá to, že šlo o nějakého keltského náčelníka. Vědci poslali na analýzu jeho chrup, teprve poté se o kostře bude vědět více. Pro vědce tak zůstává stále nedořešený úkol – zjistit, odkud pocházel král Rollo. Vědci loni dokonce odebrali vzorky DNA 89 obyvatel Normandie. Zjistili, že většina z nich nemá žádné kořeny ve Skandinávii. Archeologové také chtějí dostat povolení od úřadů, aby mohli otevřít další hroby. Do té doby, než se záhada vyřeší, se bude Norsko a Dánsko přít o původ krále Rolla.

Další články

Zavří­t reklamu