válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhada turínské ulice Via Giuseppe Garibaldi souvisí se sluncem a císařem

Záhada turínské ulice Via Giuseppe Garibaldi souvisí se sluncem a císařem
Zdroj: livescience.com

Via Giuseppe Garibaldi je jedna z nejstarších turínských ulic, byla postavená už v roce 28 před naším letopočtem. Nebylo by na ní nic až tak zvláštního, kdyby vědce neobjevili, že dva dny v roce slunce vychází tak, že doslova svítí jako reflektor do celé ulice. Je to záměr, nebo náhoda? V tom už vědci jasno nemají.

Tomáš Chalupa 11. května 2020

Fenomén vycházejícího slunce je naplno vidět v ulici Via Giuseppe Garibaldi jen dva dny v roce kolem 4. února a to ještě jen pár minut od 8.00 do 8.05. Dva dny v roce a jen pět minut denně, to není mnoho, ovšem pohled, který naskýtá, je naprosto fascinující. Až tak fascinující, že se někteří odborníci domnívají, že se jedná o záměr. Například podle Guida Cossarda, prezidenta italské archeoastronomické společnosti, byla ulice postavena právě tak, aby v ní v určitý den k tomuto fenoménu docházelo.

Podle jeho názoru byla ulice postavena takto z důvodu, že 5. února roku 2 před Kristem získal císař Augustus titul Pater Patriae, tedy Otec vlasti. Ten mu udělil římský senát právě onoho dne a podle Cossarda se zmíněná ulice měla zalít slunečním svitem právě v tento den na počest císařova nového titulu.

Jenže jeho názor je ve vědecké komunitě poměrně ojedinělý. Vědci se spíše domnívají, že podobně jako v případě New Yorku a jeho „Manhattanhenge“ jde jen o shodu okolností. Navíc je zde několik zásadních problémů. Titul Otec vlasti nebyl nijak významný a hlavně ho císař obdržel až v roce 2 před naším letopočtem, tedy 26 let poté, co byla ulice postavena. Těžko mohla být navržena na počest události, která ještě nenastala. Cossard argumentuje, že tento titul mohl císař používat mnohem dříve bez ohledu na formální udělení senátem, ale pak zase není jasné, proč by stavitelé oslavovali zrovna 5. únor, který v tu chvíli neměl žádný konkrétní význam, když císař svůj titul získal až později. Každopádně ať už je celá záležitost kolem Via Giuseppe Garibaldi náhoda, nebo záměr, oněch pět minut, kdy slunce svítí přímo do ulice, je něčím, co nepřestává fascinovat.

Další články

Zavří­t reklamu