válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhada švýcarských hodinek: jak se dostaly do 400 let starého, zapečetěného hrobu v Číně?

Záhada švýcarských hodinek: jak se dostaly do 400 let starého, zapečetěného hrobu v Číně?
Zdroj: theeventchronicle.com

Dosud nevysvětlenou záhadou zůstává nález miniaturních švýcarských hodinek ve 400 let starém čínském hrobě. Zařadil se tak mezi takzvané out-of-place artefakty, tedy nemístné předměty, které v daném místě i době nemají co dělat.

tyrion 2. prosince 2015

K podivnému nálezu došlo v roce 2008 během vykopávek v okresu Shangsi na jihu Číny. Odkrývání údajně 400 let zapečetěného hrobu z doby dynastie Ming se tehdy účastnil i tým žurnalistů, který na místě natáčel dokument. Při čištění jedné z rakví se tehdy přihodilo něco zvláštního.

„Když jsme se pokoušeli odstranit zeminu z povrchu rakve, najednou odpadl kousek kamene a při dopadu na zem vydal kovový zvuk,“ uvedl Ťiang Jen-jü, bývalý kurátor Čuangského regionálního muzea. „Zvedli jsme předmět a zjistili, že jde o prsten. Když jsme ho zbavili hlíny a dál prozkoumali, zůstali jsme v šoku, protože jsme viděli, že jsou to hodinky,“ řekl dále.

Interiér Ting-lingovy hrobky, který je součástí mauzoleí dynastie Ming.

Interiér Ting-lingovy hrobky, který je součástí mauzoleí dynastie Ming.

Zlatý prsten měl totiž na přední straně asi dva milimetry tenký ciferník a drobné rafičky ukazovaly čas, kdy se hodinky zastavily: 10 hodin a šest minut. Nejpřekvapivější však bylo, že na zadní straně byl vyryto slovo SWITZERLAND, což znamená, že byly vyrobeny ve Švýcarsku. Jak se ale mohly dostat do 400 let uzavřeného hrobu z období dynastie Ming (1368-1644), když v té době Švýcarsko jako moderní stát ještě neexistovalo (dříve bylo volným spolkem několika kantonů) a tyto hodinky nejsou starší víc než sto let?

Prsten s ciferníkem

Prsten s ciferníkem

Několik hypotéz

Ty nejfantastičtější teorie hovoří o cestování v čase, tedy že někdo přicestoval z budoucnosti do minulosti a ve starobylé lokalitě upustil na zem moderní prsten s hodinkami. Zní to zajímavě, ale dá se to těžko dokázat. Jako realističtější se tedy jeví možnost, že hodinek, které tu někdo ztratil před sto lety, se zmocnil nějaký hlodavec a zahrabal je do hrobu. Prsten ostatně nebyl součástí hrobové výbavy a nacházel se mimo rakev.

Na zadní straně bylo vyryto slovo SWITZERLAND.

Na zadní straně bylo vyryto slovo SWITZERLAND.

Je rovněž možné, že hrob nebyl tak bezpečně zapečetěný, jak tvrdily čínské úřady, takže nelze vyloučit, že se do něj dostali hledači pokladů a vykrádači hrobek z nepříliš dávné doby. Ovšem divné je, že neexistují žádné zprávy o tom, že by byl hrob vykraden či nějak poškozen, což bychom v tomto případě jaksi očekávali.

Na celé věci zaráží i to, že o nalezeném artefaktu bylo dosud zveřejněno tak málo informací. Není známo, zda šlo o funkční mechanismus, nebo jen o napodobeninu, také nejsou k dispozici další okolnosti nálezu, třeba kde přesně byl hrob vykopán, kdo ho objevil a podobně. To samozřejmě vede k oprávněným pochybnostem a podezření, že jde zkrátka jen o hoax, byť o nálezu jako o senzaci referovaly před sedmi lety mnohé deníky. Ovšem pak se nad případem uzavřela voda a nikdo tuto záhadu od té doby neobjasnil.

Další články

Zavří­t reklamu