válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhada světlovlasých egyptských mumií vyřešena: Někteří Egypťané byli opravdu blonďáci!

Záhada světlovlasých egyptských mumií vyřešena: Někteří Egypťané byli opravdu blonďáci!
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Staré Egypťany si většinou představujeme jako tmavovlasé lidi se snědou pletí. Mezi mumifikovanými ostatky dětí ze starověkého Egypta se ovšem našly také mumie s plavými loknami, se světlým obočím a řasami. Většina egyptologů byla přesvědčena, že jim zasvětlaly během mumifikačního procesu. Nedávný výzkum to však vyvrátil.

tyrion 1. června 2016

Záhadě plavovlasých mumií se rozhodla přijít na kloub australská forenzní egyptoložka Janet Daveyová z Viktoriánského institutu Forenzního lékařství. Použila k tomu 16 vzorků vlasů, které pokryla syntetickým natronem – směsí uhličitanu sodného, jedlé sody, chloridu sodného a síranu sodného, nacházejících se na dnech solných jezer. Přírodní natron používali staří Egypťané při mumifikaci k vysoušení lidských ostatků. Daveyová ponechala vlasové vzorky v natronu na čtyřicet dní – tedy stejnou dobu, po kterou Egypťané vysoušeli těla mrtvých.

Australská forenzní egyptoložka Janet Daveyová

Australská forenzní egyptoložka Janet Daveyová

Většina vlasových vzorků byla tmavých, s výjimkou jednoho šedého a jednoho plavého vlasu pro srovnání. Egyptoložka je získala od dobrovolníků mužského i ženského pohlaví ve věku od čtyř do 92 let. Experimentem prošel i jeden rezavý vlas obarvený hennou, kterou egyptští balzamovači obarvovali vlasy zesnulých, včetně faraona Ramsese II. Ani po čtyřiceti dnech se však barva vlasů nezměnila, což potvrdil i mikroskopický rozbor.

Egyptské mumie se světlými vlasy

Egyptské mumie se světlými vlasy

„Široká veřejnost a mnoho egyptologů si myslí, že staří Egypťané měli tmavě hnědé nebo černé vlasy. Ale tohle dokazuje, že existovali i světlovlasí Egypťané,“ uvedla vědkyně. Podle ní blonďaté geny ze severní Evropy přinesli do Egypta během řecko-římské nadvlády plavovlasí vojáci, obchodníci i otroci. „Někteří starověcí Egypťané mohli být modroocí nebo i hnědoocí blonďáci,“ míní Daveyová. „Neřekla bych, že byl starověký Egypt tak multikulturní jako dnes Austrálie, ale určitě existovaly různé směsky,“ podotkla.

Zbývá už jen otázka, zda staří Egypťané měli také vtipy o blondýnách. Prý se něco v tomto duchu našlo na zdi jedné z pyramid, kde údajně stojí toto:

„Víte, proč blonďatá Egypťanka stojí na chůdách při psaní? Protože používá high-roglyfy.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu