válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhada sovího muže z Cornwallu: okřídlená bytost vyděsila i studenta biologie

Záhada sovího muže z Cornwallu: okřídlená bytost vyděsila i studenta biologie
Zdroj: Internet

Zapadlá vesnička Mawnan Smith na britském poloostrově Cornwallu vešla od konce 70. let ve známost díky zvěstem o výskytu záhadné bytosti, kterou tam různí lidé v různou dobu opakovaně viděli. Opeřené nestvůře, nápadně připomínající Můřího muže ze západní Virginie, se začalo kvůli jejímu vzhledu přezdívat Soví muž. Světu tím přibyla další záhada.

tyrion 1. prosince 2014
Kostel v Mawnan Smith

Kostel v Mawnan Smith

Poprvé byl Soví muž spatřen 17. dubna 1976, když v Mawnan Smith byly s rodiči na dovolené o velikonočních prázdninách 12letá June a 9letá Vicky Mellingovi. Ty při procházce lesem uviděli nad věží kostela létat okřídleného muže. To je tak vyděsilo, že okamžitě běžely za rodiči povědět, co se jim přihodilo. Rodina kvůli tomu zkrátila svůj prázdninový pobyt a otec dívek vzápětí kontaktoval známého lovce záhad Tonyho Shielse. Jedna z dívek pak zjevení nejen popsala v dopise, ale i nakreslila.

Soví muž na dívčích kresbách

Soví muž na dívčích kresbách

O pár měsíců později, 3. července 1976, kempovaly v lese nedaleko zmíněného kostela 14letá Sally Champan s kamarádkou Barbarou Perry. Když Sally vyšla ze stanu, uslyšela podivné syčení, a když se otočila, uviděla před sebou stát strašidelnou bytost. „Bylo to jak velká sova, se špičatýma ušima, velké jako člověk. Oči byly rudé a zářící,“ uvedla. Své svědectví přidala i Barbara: „Bylo to hrozné, ošklivá soví tvář s velkýma ušima a velkýma červenýma očima. Bylo to pokryté šedým peřím. Drápy na chodidlech byly černé. Vzlétlo to a zmizelo mezi stromy.“ Tutéž bytost viděla následujícího dne ještě další mladá dáma jménem Jane Greenwood. Pak se další dva roky nic nedělo, než se s dalším svědectvím přihlásila jakási slečna Opie a po ní tři nejmenované francouzské studentky, které na nedalekém učilišti navštěvovaly letní jazykové kurzy. S hrůzným zážitkem se svěřily majitelce internátu, kde byly ubytované, a ta pak neprodleně kontaktovala již zmíněného místního záhadologa Tonyho Shielse.

Soví muž

Soví muž

Na nějaký čas rozruch kolem Sovího muže opět utichl, než jej v roce 1989 spatřil mladý pár při procházce lesem. „Měli jsme baterku a já svítil asi čtyři, pět metrů nad zemí. Kolem půl desáté jsme uviděli to zvíře. Stálo na tlusté větvi a mělo něco jako křídla na ramenech. Řekl bych, že bylo vysoké kolem jednoho a půl metru. Mělo dlouhé kotníky, široká černá chodidla se dvěma obrovskými prsty vepředu,“ popsal mladík jménem Gavin svoji vidinu.

Bytost jak z pekla

Bytost jak z pekla

Poslední hlášení o výskytu Sovího muže u kostela Mawnan podal v létě roku 1995 student biologie z Chicaga, jenž si přál zůstat v anonymitě. Se svým zážitkem se svěřil v dopise, který zaslal redakci deníku Morning News a v němž mimo jiné stálo:

„Zažil jsem něco, co mohu posat jen jako vizi z pekla. Bylo15 minut po deváté, když jsem se procházel úzkou pěšinou v lese. Zastavil jsem se a náhle jsem třicet metrů nad sebou uviděl monstrózního ptačího muže. Byl veliký jak člověk, s hrůzostrašnou tváří, širokými ústy, planoucíma očima a špičatýma ušima. Měl obrovská křídla a byl pokrytý stříbřitě šedým peřím. Dlouhé nohy byly zakončeny obrovskými černými drápy. Uviděl mě, vstal a rozlétl se směrem ke mně. Já jen zakřičel, otočil se a utíkal jak o život. Celý zážitek byl totálně iracionální a snový (jako noční můra).“ Na závěr dopisu připustil, že bude muset přehodnotit svůj pohled na svět.

Soví muž na kresbě Richarda Svenssona

Soví muž na kresbě Richarda Svenssona

Jak vidno, svědkové se v popisu záhadného tvora vesměs shodují. Nicméně důvěryhodnost jejich výpovědí řada badatelů zpochybňuje a vykládá si je buď jako projev mladistvé hysterie (vzhedem k faktu, že jej většinou zaznamenaly velmi mladé dívky), anebo dokonce jako záměrnou mystifikaci.

Podle jiných šlo o jakousi manifestaci silných energetických linií, které procházejí místem, na kterém byl kostel postaven a kde možná v minulosti stávalo nějaké prehistorické obětiště. Senzitivní lidé často cítí v tamním lese silnou energii. Další pak považují Sovího muže za pekelnou bytost z jiného světa nebo zbloudilého mimozemšťana. Poukazují na to, že v 70. letech byl Cornwall doslova zaplavován četnými hlášeními o výskytu neidentifikovatelných létajících předmětů (UFO). Někteří tvrdí, že monstrum na svět přivolaly praktiky temných kultů, které se v této oblasti provozovaly někdy ve 30. letech.

Výr velký má obrovská křídla

Výr velký má obrovská křídla

No pak jsou tu tací, a není jich málo, kteří si myslí, že to byl prostě jenom pták. Pravděpodobně výr velký, jehož rozpětí křídel může dosáhnout až dva metry. Za soumraku v tmavém lese se mohl pozorovatelům zdát o mnoho větší, a jak se říká, strach má velké oči, a navíc při líčení zážitků člověk někdy zveličuje a dramatizuje. I tak se ale do lesa v Mawnan Smith málokdo v noci odváží. Co kdyby tam někde na větvi přece jen nečíhal Soví muž?

Výr velký má také zašpičatělá ouška a ohnivě zářící oči.

Výr velký má také zašpičatělá ouška a ohnivě zářící oči.

Další články

Zavří­t reklamu