Stále chybí věrohodné důkazy, kdo je sněžný muž. | zdroj: i.telegraph.co.uk


Záhada sněžného muže trvá. Nové testy DNA popřely, že je yetti křížencem hnědého a polárního medvěda

TÉMATA: sněžný muž | příšery

Loni proběhla v médiích senzační zpráva o tom, že je záhada sněžného muže konečně vyřešena. Britští vědci tehdy prohlásili, že bájný yetti je ve skutečnosti křížencem ledního a hnědého medvěda. Teď však přiznávají, že se mýlili.

user-avatar

Tyrion

24. 12. 2014 | 22:53

Padla teorie, že yetti je křížencem ledního a hnědého medvěda.

Profesor Bryan Sykes z Oxfordské univerzity byl prvním vědcem, který se záhadou sněžného muže začal vědecky zabývat. Sesbíral z různých muzeí a soukromých sbírek 37 vzorků chlupů, které údajně patřily sněžnému muži, a podrobil je genetickým analýzám.

Ukázalo se, že jen dva vzorky pocházely z neznámého živočicha, a když je Sykes se svým týmem porovnal s genomy zvířat z genetické banky, zjistil, že stoprocentně odpovídají vzorkům odebraným z ledního medvěda, jenž byl nalezen na norském souostroví Svalbard a jehož stáří je odhadováno až na 120 tisíc let. Přibližně v té době se medvěd lední a medvěd hnědý začali oddělovat na dva různé druhy.

Záhadný tvor žije ve vyšších polohách Himálají.

„Myslím si, že medvěd, kterého nikdo neviděl živého, možná stále v Himalájích žije a může mít mnoho společného s ledním medvědem. Může to být nějaký kříženec, jehož chování se liší od chování ostatních medvědů, a proto může být zdrojem záhad a legend," prohlásil tehdy Sykes.

Yettiho zahlédli obyvatelé žijící v okolí Himálají i horolezci.

Jeho teorii ovšem nedávno zpochybnili výzkumníci Ross Barnett z univerzity v Kodani a Ceiridwen Edwards z Oxfordské univerzity. Ti si na oba nalezené vzorky znovu posvítili a zjistili, že se tým profesora Sykese dopustil při datové analýze omylu. Podle nich chlupy nepatřily vyhynulému polárnímu medvědu, ale dosud žijícímu himálajskému hnědému medvědovi, což je velmi vzácný poddruh medvěda hnědého, jenž se vyskytuje v odlehlých horských oblastech Pákistánu, Nepálu, Tibetu, Bhutánu a Indii. Je mohutný, porostlý hustou srstí a požírá dobytek, kvůli čemuž mu Nepálci dali jméno dzu-teh, tedy medvěd dobytčí.

Jedna z teorií předpokládala, že yetti by mohl být druhem nějakého velkého lidoopa.

Profesor Sykes chybu uznal, nicméně zároveň prohlásil: „Podstatné je, že to nijak nenapadá náš závěr o tom, že vzorky himalájského yettiho určitě nepocházejí z dosud neznámého druhu primáta.“  Zdůraznil, že identitu tohoto nepolapitelného živočicha bude ještě potřeba znovu prověřit, nejlépe analýzou vzorků žijícího exempláře. Otázkou je, kdy se záhadného yettiho podaří konečně ulovit.

První fotografie yettiho stop pořídil v roce 1937 Frank Smythe, který na důkaz nadměrné velikosti přiložil k otisku horolezecký cepín.

Zatím se zdařilo „jen“ vyfotit a dokonce i odlít yettiho nadměrné stopy ve sněhu. O jeho existenci si však od pradávna vyprávěli obyvatelé z okolí Himálají.

První sádrové odlitky stop yettiho udělali v roce 1972 američtí horolezci Jeffrey McNeely a Edward Cronin.

Tváří v tvář se s yettim v roce 1986 setkal slavný horolezec Reinhold Messner a zabil ho. Od té doby se začal o bájné chlupaté stvoření zajímat a zorganizoval za ním dvacítku výprav. Také on je přesvědčen, že sněžný muž je ve skutečnosti medvěd.

Na yettiho v Himálajích narazil i slavný pokořitel hory Mount Everest Reinhold Messner.

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tyrion

24. 12. 2014 | 22:53

Zavří­t reklamu