válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhada sedících mumií: proč je pohřbili vsedě s tváří směrem k moři?

Záhada sedících mumií: proč je pohřbili vsedě s tváří směrem k moři?
Zdroj: nationalgeographic.it
+ 2 fotky+ 3 fotky

Mumie tří žen a jednoho muže objevili archeologové uprostřed rezidenční čtvrti v metropoli Peru – Limě. Jsou přinejmenším tisíc let staré a patří tajemnému lidu Ichma, jenž před Inky ovládal oblast kolem dnešní Limy.

Irena Gruberová 11. prosince 2015

Mumie byly nalezeny během vykopávek v Huaca Pucllana, starodávném rituálním komplexu, který podle odborníků původně vybudoval lid kultury Lima, jenž zde žil zhruba kolem roku 200. Mumie pohřbené do samostatných hrobek však náležely kultuře Ichma, která se zkonstituovala po rozpadu říše Wari okolo roku 1000, než ji o čtyři staletí později pohltila mocná říše Inků.

Mumie byly zabaleny do textilie a některým z nich se dochovaly i vlasy. Spolu s nimi byly do hrobu uloženy také obětiny jako keramické nádoby a tkalcovské nástroje. Co však nejvíce na mumiích zaujme, je jejich pozice – neleží, ale sedí, s tváří obrácenou směrem k moři.

Kousek po kousku odkrývá archeoložka sedící kostru.

Kousek po kousku odkrývá archeoložka sedící kostru.

Důvod, proč je pozůstalí takto pohřbili, je stále nejasný, ale archeologové jsou přesvědčeni, že to má určitě nějaký rituální význam. Inkové a pravděpodobně i další kultury, které jim předcházely, totiž věřili, že existuje spojení mezi živými lidmi a bohy. Důkazem této víry pak bylo to, že mumie často umisťovali na čestných místech poblíž chrámů a na vyvýšeninách a „konzultovali“ s nimi při určitých příležitostech některé důležité otázky. Za účelem uchování jejich těl je balzamovali a vysoušeli jejich tělesné tkáně. Španělští dobyvatelé byli těmito rituálními praktikami v 16. století tak znechuceni, že hroby plenili a mumie ničili. To může vysvětlovat, proč se v hrobech dochovalo tak málo artefaktů.

Také čtyři nedávno odkryté hrobky byly pravděpodobně vyloupeny, přesto ale jde o mimořádný nález, který možná pomůže zjistit o lidu Ichma něco víc, než co jsme dosud nevěděli.

Vykopávky v rituálním komplexu Huaca Pucllana v peruánské Limě.

Vykopávky v rituálním komplexu Huaca Pucllana v peruánské Limě.

„Jde o první hrobky kultury Ichma. Myslíme si, že bychom jich mohli najít ještě víc,“ doufá šéfka archeologického výzkumu Isabel Flores. V roce 2013 se našly ostatky tří koster lidu Ichma v sousedství, jen pár metrů od Peruánského národního fotbalového stadionu v Limě. V Limě samotné se nachází okolo 350 dalších „huacas“, což v domorodém jazyce Quechua je výrazem pro rituální komplexy, z nichž většina byla postavena před španělskou kolonizací.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu