Ponorka Scorpion měla projít v přístavu Norfolk generální opravou. Že k ní nedošlo, byla zřejmě fatální chyba.

Ponorka Scorpion měla projít v přístavu Norfolk generální opravou. Že k ní nedošlo, byla zřejmě fatální chyba. | zdroj: warhistoryonline.com


Záhada potopení ponorky USS Scorpion

TÉMATA: ponorky | katastrofy | usa

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 04. 2019 | 13:00

21. května roku 1968 zachytila komunikační stanice amerického námořnictva v Řecku zprávu od ponorky USS Scorpion. Nukleární ponorka třídy Skipjack, která byla na cestě domů z běžné hlídkové plavby ve Středozemním moři oznamovala, že se nachází 250 mil od Azorských ostrovů a předpokládá návrat na základnu v Norfolku 27. května. Od té doby už o ponorce nikdo neslyšel.

O sedm dní později do Norfolku Scorpion nedorazil. Námořnictvo označilo ponorku za nezvěstnou, pravděpodobně ztracenou. Vrak ponorky byl objeven v říjnu. Na palubě bylo 99 členů posádky. Pochopitelně nikdo nepřežil.

Otázka je, co se vlastně se Scorpionem stalo. Ponorky třídy Skipjack byly považovány za velmi dobré, dokonce to byly nejrychlejší jaderné ponorky US Navy. Měly dobrou manévrovatelnost a byly vyzbrojeny 21 torpédy. Ve službě byla 9 let bez jakéhokoliv problému. Dokonce se jí podařil husarský kousek, když nafilmovala skrze periskop odpálení sovětské balistické rakety.

Ponorka měla v roce 1967 projít kompletní údržbou a modernizací. Ta ale neproběhla a místo toho byly provedeny jen nejnutnější opravy. Zřejmě tam někde bylo zaseto semínko, ze kterého později vyrostl obrovský problém. Ostatně o tom mluví i jedna z hlavních teorií zkázy Scorpionu. Na opravách se jako vždy šetřilo, rozpočty byly napjaté, a tak se mnoho oprav neprovedlo vůbec nebo jen provizorně. To u ponorky může vést ke katastrofě. Zastánci této verze jsou dokonce přesvědčeni, že už před odplutím Scorpionu se na nejvyšších místech vědělo, že hrozí nehoda, ale nikdo nic neudělal. To se zdá poněkud přitažené za vlasy, přece jenom poslat na moře jadernou ponorku s tím, že má vážné strukturální nebo technické problémy, by bylo ohromné riziko a hazard s lidskými životy. Spíše to bylo tak, že problémy nebyly považovány za závažné nebo ohrožující zdárný průběh mise.

Mluvilo se také o tom, že Scorpion torpédovala sovětská ponorka. Dva měsíce před potopením Scorpionu záhadně zmizela sovětská ponorka K-129 a mnozí začali tyto dvě události spojovat. K-129 mohla být potopena jinou americkou ponorkou a Scorpion byl potopen jako sovětská odveta. Scorpion měl sledovat sovětské válečné lodě v oblasti, což také rozhodně není bezproblémový úkol. Dodnes však nebyl nalezen jediný důkaz, který by tuto verzi podporoval.

Na palubě zřejmě došlo k explozi baterie, která sama o sobě mohla ponorku zničit. Mohlo dojít také k nečekanému výbuchu torpéda, jako se to stalo na ponorce Kursk. To je dodnes bráno jako nejpravděpodobnější verze. Teorii výbuchu torpéda nasvědčovala skutečnost, že ponorka před potopením změnila kurz o 180 stupňů. Takový manévr se používá právě při odpálení torpéda, jedná se o tzv. horký start.

Přesto je dodnes potopení Scorpionu nadále považováno za neobjasněné a spekulací na toto téma je i nadále mnoho.

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 04. 2019 | 13:00

Zavří­t reklamu