válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhada pokladu na Oak Islandu trvá, poklad stále nenalezen

Záhada pokladu na Oak Islandu trvá, poklad stále nenalezen
Zdroj: allthatisinteresting.com
+ 8 fotek+ 9 fotek

Oak Island se nachází v zálivu Mahony v kanadské provincii Nové Skotsko. Ostrov neobydlený, má rozlohu 57 hektarů a je převážně porostlý lesem. Mezi hledači pokladů se mu ale říká zlatý důl. A to přesto, že tam nikdy nikdo žádný poklad nenašel. To ale neznamená, že neexistuje.

Tomáš Chalupa 3. května 2019

Hlavním vodítkem k pokladu je tzv. Nolanův kříž. Hromada kamenů velmi pečlivě sestavená do tvaru písmene X přímo vyzývá k tomu, aby označovala místo, kde se nachází poklad. Kolem Nolanova kříže je celá řada spekulací a teorií, a všechny se samozřejmě točí kolem pokladu.

O pokladech se tu mluví v souvislosti se zlatým věkem pirátství, zejména obdobím mezi lety 1690 až 1730. U ostrova prý často kotvily pirátské lodě, které se vracely ze svých nájezdů u amerického pobřeží. Ostrov byl skvělým úkrytem pro piráty i jejich poklady.

První informace o pokladu pochází z roku 1795. Tehdy mladík jménem Daniel McGinnis spatřil na ostrově jakási světla. Vydal se ve člunu na ostrov a našel tam kruhovou prohloubeninu. Přestože celý ostrov byl porostlý lesem, kolem prohlubně stromy nebyly, některé byly zjevně vykáceny. McGinnis se na ostrov vrátil s několika přáteli, aby místo pořádně prozkoumali. Několikrát na místě kopali, ale vždy, když se dostali do hloubky kolem 30 metrů, ze země vytryskla voda a jámu zatopila. McGinnis nakonec své pátrání vzdal. Následovalo jej mnoho různých dobrodruhů a hledačů pokladů. I oni kopali na místě zvaném Money Pit i jinde v okolí. Nikdo nic nenašel.

V roce 1861 navíc na ostrově došlo k tragédii, když byl jeden muž těžce popálen vřící vodou po výbuchu kotle. Muž zahynul, ale ani to neodradilo další hledače. Vznikla dokonce Oak Island Association, která rozjela další, velmi důkladné a sofistikované výkopy. O hledání pokladu se dokonce intenzivně zajímal bývalý americký prezident Franklin Delano Roosevelt.

V roce 1939 Erwin Hamilton narazil na dně jámy na vrstvu štěrku a kamení. Podle Hamiltona ale nebyly součástí podloží ostrova a byly na místo dovezeny odjinud. Později objevil také pískovec a dokonce dřevo. To hlavní, zlato, ale ani on nenalezl.

V roce 1965 došlo při hledání k velké tragédii. Robert Restall se synem a malým týmem kopal na ostrově, když jej v jámě udusily sirné výpary. Jeho syn se pro něj vydal do jámy a rovněž zahynul. Stejně tak i tři další kopáči. Z celé skupiny přežil jediný člověk.

Hledání přesto dále pokračovalo a stále noví a noví lidé přicházeli na ostrov. Nikoho nezajímalo, že oblast je známá přirozenými proláklinami nebo že přítomnost blízké hladiny podzemní vody ukazuje ostrov jako nevhodné místo k ukrývání pokladů. Zastánci tvrdí, že voda byla součástí plánu, že ji na ono místo přivedli podzemním tunelem, který slouží jako past na hledače. Nyní většinu půdy na ostrově vlastní bratři Marty a Rick Laginovi. Marty je známý hledáním pokladů a údajně je doslova posedlý snahou najít poklad na Oak Islandu.

Další články

Zavří­t reklamu