válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhada plujících kamenů v Údolí smrti je po desítkách let zřejmě vyřešena

Záhada plujících kamenů v Údolí smrti je po desítkách let zřejmě vyřešena
Zdroj: thevintagenews.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Národní park Údolí smrti ve Východní Kalifornii je jedno z nejsušších a nejteplejších míst na planetě. Kromě nádherných výhledů na podivuhodnou krajinu skrývá také jednu záhadu. V oblasti zvaní Racetrack Playa se nachází tzv. plující kameny. Jsou to kameny, které se zjevně samy pohybují napříč pouští.

Tomáš Chalupa 27. října 2018

Racetrack Playa má na délku asi pět kilometrů. Její povrch se mění v závislosti na ročním období. V zimě je oblast pokrytá vrstvou ledu, na jaře je oblast plná bahna, v létě je zase suchá na troud. V oblasti je také mnoho kamenů, některé jsou malé a dají se vzít do ruky, jiné mají i několik kilogramů.

Všechny tyto kameny driftují krajinou z bodu A do bodu B, jako by je někdo koulel před sebou. Nikdo nikdy ale nezachytil kameny při pohybu a celou záhadu vědci řeší už desítky let. Geologové shromáždili množství detailů o rozměrech a tvarech kamenů, ale stále nebylo jasné, jak a proč kloužou po povrchu. Některé teorie mluvily o vlivu magnetismu, jiné o gravitační síle, ale žádná z nich nemohla obstát při kritickém pohledu.

Vědec z NASA Ralph Lorenz přišel do Údolí smrti v roce 2006 rozhodnutý přijít záhadě na kloub. Nejprve doma provedl experiment, který zveřejnil následně ve vědeckém časopise. Do nádoby nalil 2,5 centimetrů vody. Do vody položil kamínek, který vyčuhoval nad hladinu vody. Nádobu pak dal do mrazáku. Následně zmrzlý kámen i s ledem, ve kterém byl uvězněn, uložil do druhé nádoby, ve které byla voda a na dně písek. Stačilo zafoukat na kámen a kupodivu se dal do pohybu. Teoreticky se tak podařilo vysvětlit, co se děje s kameny na Racetrack Playa.

Podstatou plujících kamenů tak byly právě měnící se podmínky v oblasti. Zmrzlé kameny uvězněné v ledové krustě se při změně ročního období, kdy podloží bylo vlhké a bahnité, začaly pohybovat na svých ledových podložkách vlivem větru. Záhadu plujících kamenů se tak podařilo vyřešit a následně dokonce natočit na kameru. Lorenz totiž do oblasti umístil časosběrnou kameru, která vůbec poprvé zachytila, jak se kameny přemisťují.

Další články

Zavří­t reklamu