válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhada obří ruky v Ammánu: Patřila snad slavnému Herkulovi?

Záhada obří ruky v Ammánu: Patřila snad slavnému Herkulovi?
Zdroj: messagetoeagle.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Z Herkulova chrámu v jordánské metropoli Ammánu zbyly dnes už jen ruiny, ale tím nejpodivnějším pozůstatkem na tomto místě jsou bezpochyby tři obrovské pokrčené prsty, které vypadají, jako by chtěly ze země vyrvat kus skály. Na první pohled je jasné, že jsou torzem impozantního sochařského díla vytvořeného antickým umělcem. Není však jasné, koho socha představovala ani proč byla zničena.

Yvonne Pokorná 31. května 2018

Herkulův chrám byl postaven někdy kolem let 162 až 166 našeho letopočtu, tedy v době, kdy byl Ammán pod římskou nadvládou. Byla to ve své době impozantní stavba, větší než jakákoli jiná v samotném Římě. Muselo jít o významné kultovní místo zasvěcené bájnému hrdinovi Heraklovi (římsky Herkulovi). Gigantická ruka z mramoru byla zřejmě součástí jeho sochy. Kdyby se celá dochovala, měřila by více než dvanáct metrů, takže by byla jednou z největších na světě, jaké kdy byly vytvořeny. Herakles byl ostatně supermanem starověku, obdivovaným a uctívaným po celém Řecku i Římě. Byl synem nejvyššího řeckého boha Dia, měřil přibližně 2 metry do výšky a vážil okolo 150 kilogramů. To, co ho však učinilo velkým a nesmrtelným, byla jeho nadlidská síla a hrdinské činy. Soudě podle pečlivě střižených nehtů a hladké nehtové kůžičky na ruce si řecký silák zřejmě také potrpěl na kvalitní manikúru.

Není jasné, proč byla jeho socha zničena. Předpokládá se, že padla za oběť zemětřesení, která tuto oblast pravidelně sužují. Místní si ji pak kousek po kousku rozebrali a odvezli domů jako stavební materiál, až z ní zbyly jen tři prsty a loket ležící opodál.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu