Mona Lisa vyvolává stále spoustu otázek.

Mona Lisa vyvolává stále spoustu otázek. | zdroj: dailymail.co.uk


Záhada Mony Lisy už konečně vyřešena? Podle nové teorie byl předlohou malířův milenec

TÉMATA: renesance | malířství | leonardo da vinci | mona lisa

user-avatar

Simona Knotková

28. 04. 2016 | 12:00

Osoba z legendárního obrazu Leonarda Da Vinciho nedá historikům ani široké veřejnosti spát dodnes. Nejpravděpodobnější se dosud zdála teorie, že žena z obrázku je Lisa Gherardini, manželka toskánského obchodníka. Podle badatele Silvana Vincetiho však předlouhou pro obraz nebyla pouze ona, ale také Leonardův asistent a milenec Gian Giacomo Caprotti.

Silvano Vinceti ve Florencii pobývá už čtvrtým rokem ve Florencii a prozkoumává půdu kolem klášteru svaté Uršuly, kde by měly ležet ostatky Lisy Gherardini. Během zkoumání ale přišel na jinou teorii, podle níž je androgynní Mona Lisa kombinací Lisy Gherardini a Da Vinciho učedníka a přítele Caprottiho přezdívaného jako Salai či Malý ďábel. Jeho domnělou podobiznu známe díky dochovaným portrétům.

Salai na Da Vinciho portrétu.

"Dobře to můžete vidět zejména na jeho nosu, čele a úsměvu," vysvětluje Vinceti. Caprotti se do Leopardova domu dostal už v deseti letech a další dvě dekády mu dělal asistenta. Jako model také stál pro množství obrazů. Se svým mistrem měl mít údajně homosexuální vztah.

Podoba tam skutečně je.

Teorii o dvojité předloze pro slavný obraz už ale chladně přijímají jiní experti. Profesor dějin umění z oxfordské Trinity College Martin Kemp ji kupříkladu shazuje slovy: "Je to jenom mišmaš známých poznatků, neznámých poznatků a naprosté fantazie. Takové domněnky ani nijak nepotvrzují infračervené snímky obrazu. Nikdo přesně neví, jak Salai vypadal."

Skutečnou pravdu o Moně Lise se už asi nikdy nedozvíme.

Prohlédněte si přiložené fotografie a sami posuďte, jak moc by teorie Vincetiho mohla být pravdivá.

user-avatar

Simona Knotková

28. 04. 2016 | 12:00

Zavří­t reklamu