válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhada Mony Lisy už konečně vyřešena? Podle nové teorie byl předlohou malířův milenec

Záhada Mony Lisy už konečně vyřešena? Podle nové teorie byl předlohou malířův milenec
Zdroj: dailymail.co.uk

Osoba z legendárního obrazu Leonarda Da Vinciho nedá historikům ani široké veřejnosti spát dodnes. Nejpravděpodobnější se dosud zdála teorie, že žena z obrázku je Lisa Gherardini, manželka toskánského obchodníka. Podle badatele Silvana Vincetiho však předlouhou pro obraz nebyla pouze ona, ale také Leonardův asistent a milenec Gian Giacomo Caprotti.

Simona Knotkova 28. dubna 2016

Silvano Vinceti ve Florencii pobývá už čtvrtým rokem ve Florencii a prozkoumává půdu kolem klášteru svaté Uršuly, kde by měly ležet ostatky Lisy Gherardini. Během zkoumání ale přišel na jinou teorii, podle níž je androgynní Mona Lisa kombinací Lisy Gherardini a Da Vinciho učedníka a přítele Caprottiho přezdívaného jako Salai či Malý ďábel. Jeho domnělou podobiznu známe díky dochovaným portrétům.

Salai na Da Vinciho portrétu.

Salai na Da Vinciho portrétu.

„Dobře to můžete vidět zejména na jeho nosu, čele a úsměvu,“ vysvětluje Vinceti. Caprotti se do Leopardova domu dostal už v deseti letech a další dvě dekády mu dělal asistenta. Jako model také stál pro množství obrazů. Se svým mistrem měl mít údajně homosexuální vztah.

Podoba tam skutečně je.

Podoba tam skutečně je.

Teorii o dvojité předloze pro slavný obraz už ale chladně přijímají jiní experti. Profesor dějin umění z oxfordské Trinity College Martin Kemp ji kupříkladu shazuje slovy: „Je to jenom mišmaš známých poznatků, neznámých poznatků a naprosté fantazie. Takové domněnky ani nijak nepotvrzují infračervené snímky obrazu. Nikdo přesně neví, jak Salai vypadal.“

Skutečnou pravdu o Moně Lise se už asi nikdy nedozvíme.

Skutečnou pravdu o Moně Lise se už asi nikdy nedozvíme.

Prohlédněte si přiložené fotografie a sami posuďte, jak moc by teorie Vincetiho mohla být pravdivá.

Další články

Zavří­t reklamu