válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhada Michiganského jezera: pět let po nálezu amerického Stonehenge drží odborníci bobříka mlčení

Záhada Michiganského jezera: pět let po nálezu amerického Stonehenge drží odborníci bobříka mlčení
Zdroj: www.zmescience.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Před pěti lety objevili archeologové pod hladinou Michiganského jezera ve Spojených státech v kruzích seřazené kameny připomínající proslulý kamenný kruh Stonehenge. Na jednom z žulových balvanů byla vyřezána kresba pravěkého „mamuta“. Od té doby o tomto pozoruhodném nálezu neprosákly na veřejnost žádné nové informace.

tyrion 26. února 2015

Tajemné kameny se nalézaly v hloubce okolo 12 metrů v zátoce Grand Traverse. Některé mohly být přirozeného původu, ale ostatní vypadaly, jako by je opracovala lidská ruka. Na jednom z balvanů, jenž byl přes metr vysoký a na šířku měřil 1 a půl metru, byl patrný starobylý petroglyf – obraz, jenž vzniká opracováním povrchu kamene. Znázorňoval mastodonta – vyhynulého chobotnatce podobného mamutovi – s jasným obrysem jeho trupu, částí končetin, chobotu, uší i klu.

Archeologové tehdy odhadovali, že petroglyf by mohl být starý až deset tisíc let a pocházet tak z pozdní doby ledové, kdy se po americkém Horním Středozápadě proháněli mastodonti a žil tu i pravěký člověk. Tím by se tento nález nijak nevymykal z lokality, neboť v okolí se našly i jiné kamenné kruhy a petroglyfy. Co je však zvláštní, že od té doby se k tomuto nálezu odborníci nevyjádřili. Nic nepotvrdili ani nevyvrátili.

„Potřebujeme, aby sem přišli odborníci a potvrdili nám to,“ prohlásil už před pěti lety profesor podvodní archeologie Mark Holley ze Severozápadní michiganské univerzity, jenž objev uskutečnil. Jak ale tenkrát poznamenal, experti na petroglyfy nejsou zvyklí se potápět, což komplikuje další výzkum. Že by právě tohle bylo důvodem, proč se nad tímto pozoruhodným nálezem jako by zavřela voda?

Související články

Další články

Zavří­t reklamu