válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhada lidu Hunza, dlouhověkost se tu dědí, stoletých je tu mnoho

Záhada lidu Hunza, dlouhověkost se tu dědí, stoletých je tu mnoho
Zdroj: ancientpages.com

Lid Hunza žije ve stejnojmenném údolí v Pákistánu. Od okolí zcela odříznutá oblast ve výšce 2500 metrů, po obou stranách vysoké hory a velmi málo obyvatel. Ale ti, co zde žijí, jako by vypili nějaký elixír. Dožívají se velmi vysokého věku.

Tomáš Chalupa 3. srpna 2018

Hunzové odvíjejí svojí historii a původ od vojáků Alexandra Makedonského, kteří údajně do tohoto údolí kdysi přišli. Tuto teorii ovšem testy DNA nepotvrdily, vlastně neukázaly nic moc specifického. Jazyk Hunzů je směsicí staré makedonštiny a perštiny. Jejich kůže ukazuje na kavkazský původ.

Zprávu o Hunzech přinesl poprvé skotský lékař Robert McCarrison, který si povšiml toho, že místní lidé jsou vegetariáni a prakticky netrpí žádnými chorobami. Podobně to viděla i Renee Taylorová. Dr. John Clark dokonce mezi Hunzy strávil rok a půl svého života. Podle něj je fakt, že Hunzové netrpí žádnými nemocemi, dán jejich izolovaností. Do údolí je opravdu velmi těžké se dostat, takže moderní nemoci nebo vlivy technologií se těchto obyvatel absolutně nedotýkají. Jsou neustále v přírodě, hýbou se, dýchají čerstvý vzduch. Nic z toho v běžném velkoměstě nenajdete.

Díky těmto vlivům skutečně Hunzové žijí déle, než je běžný průměr. Podle všeho to bude o 10 let v průměru. Není mezi nimi sice nikdo, kdo by žil 145 let, jak se často říká, ale stoletých je tu opravdu hodně. Jejich životní styl je důsledkem jejich situace a prostředí, ve kterém žijí. Nežijí tak proto, aby se dožívali extrémně vysokého věku, ale prostě proto, že musí. I tak tento lid fascinuje cestovatele a výzkumníky, kteří čas od času do tohoto údolí zamíří, aby zjistili, co je pravdy na dlouhověkosti zdejších lidí.

Další články

Zavří­t reklamu