Korunu s diamantem nosilo třeba i Její Veličenstvo královna Alžběta, královna matka.

Korunu s diamantem nosilo třeba i Její Veličenstvo královna Alžběta, královna matka. | zdroj: dailymail.co.uk


Záhada korunního diamantu: Ukradli ho Britové, nebo ho dostali darem?

TÉMATA: monarchie | velká británie | indie | drahokamy | korunovační klenoty

user-avatar

Simona Knotková

20. 04. 2016 | 13:00

Několikaleté spory o vlastnictví diamantu Koh-i-Noor se možná blíží ke svému konci. Indická strana, jeden z údajných majitelů drahého kamene, totiž uznala, že klenot byl Británii skutečně dán jako dar královně Viktorii. Konkrétně se tak mělo stát za pomoc během anglo-sikhských válek.

První zprávy o diamantu pochází z roku 1306. Hinduisté o něm tehdy říkali, že je to kámen, který může nosit jedině Bůh nebo žena. Mužům by jeho nošení přinášelo smůlu. Ve vlastnictví jej měli indičtí šáhové či Peršané, až se dostal k vládcům Paňdžábu. Právě od nich ji měla jako válečnou kořist během anglo-sikhských válek získat Britská Východoindická společnost, která šperk v roce 1850 předala královně Viktorii. Její následovník Eduard VII. nechal kámen později obrousit do sto pěti karátového oválu a vsadil ho do matčiny koruny. 

Imitace diamantu Koh-i-Noor.

O několik let později se rozpoutaly boje o vlastnictví a nárok na diamant si kromě Indie činil kupříkladu i Pákistán. Britská vláda však s ohledem na historické okolnosti odmítala kámen vydat. "Pokud bychom řekli ano jednou, brzy bychom měli prázdné Britské muzeum," nechal se v roce 2010 slyšet David Cameron.

Diamant je součástí maltézského kříže.

Během soudního procesu právní zástupce Indie Ranjit Kumar nicméně potvrdil, že diamant byl královně Viktorii skutečné dán jako dar od sikhského krále. Koruna i s diamantem se tak nejspíš bude moci i nadále vyhřívat na svém výstavním místě v londýnském Toweru.

 

user-avatar

Simona Knotková

20. 04. 2016 | 13:00

Zavří­t reklamu