válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhada dopisů Jacka Rozparovače odhalena: Stopy vedou k novinářům

Záhada dopisů Jacka Rozparovače odhalena: Stopy vedou k novinářům
Zdroj: theglobeandmail.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Vraždění žen v londýnské čtvrti Whitechapel v roce 1888 je dodnes připomínáno díky legendě spojené s Jackem Rozparovačem. Touto přezdívkou je označován sériový vrah, který nebyl nikdy dopaden a jehož pravá identita není známa. Do záhadného případu však nedávno vnesl více světla britský soudní lingvista Andrea Nini, který za pomoci moderních forenzních jazykových technik provedl analýzu písma a stylistiky v dopisech údajně napsaných Jackem Rozparovačem.

Yvonne Pokorná 17. března 2018

Jack Rozparovač – pod touto přezdívkou se nechvalně zapsal do historie sériový vrah prostitutek, jenž řádil v londýnské čtvrti Whitechapel mezi srpnem a listopadem 1888. Jeho oběťmi byly ženy, které si vydělávaly na živobytí prostitucí. Svou přezdívku dostal podle způsobu provádění vražd; obětem nejdříve prořízl hrdlo a pak zohavil jejich mrtvolu.

V době řádění sériového vraha obdržely policie, média a úřady přes 200 dopisů podepsaných jménem Jack Rozparovač. Soudí se, že většina z nich je podvržených. Poté, co policie první čtyři dopisy s tímto jménem publikovala, následovala lavina dalších, o kterých novináři nadšeně informovali. Noviny (v této době stále více populární) přispěly k popularitě a nehynoucí slávě Jacka Rozparovače díky autentickým reportážím, které bez skrupulí vyjevovaly hrůzu jeho činů a selhání policejních složek, kterým se nepodařilo vraha dopadnout. Předpokládá se proto, že většinu z těchto dopisů napsali sami novináři ve snaze zvýšit prodej svých novin.

Dopis s podpisem Jacka Rozparovače

Dopis s podpisem Jacka Rozparovače

Britský lingvista Andrea Nini se ve své analýze zaměřil na dva z prvně doručených dopisů. V jednom z nich, který začíná oslovením “Milý šéfe”, se poprvé objevilo jméno Jacka Rozparovače. Tento dopis s datem doručení 27. září 1888 byl napsán červeným inkoustem a adresován byl Central News Agency. Jazykovědec si všiml, že vykazuje jisté podobnosti s pohlednicí známou jako “Saucy Jacky”, kterou tatáž agentura obdržela 1. října 1888.

„Došel jsem k závěru, že existují velmi silné jazykové důkazy o tom, že tyto dva texty napsala stejná osoba,“ uvedl Nini. Svědčí o tom specifické jazykové konstrukce, které autor v textu používá. Autorská identita je však nejasná. To ostatně ani nebylo cílem Niniho snažení, nicméně lingvistický výzkum jisté klíče přece jen poskytuje. Nini totiž našel důkaz, že oba texty souvisí s takzvaným dopisem “Moab and Midian”, o kterém se má většinou za to, že jde o hoax vytvořený tiskovou agenturou Central News Agency of London. Podle něj obsahují indicie, které poukazují na to, že jejich autorem musela být vzdělaná osoba nebo někdo, kdo měl zkušenosti s psaním, což by podporovalo teorii, že dopisy sepsali novináři.

Annie Chapmanovou zabil Jack Rozparovač na londýnské Hanbury Street 8. září 1888.

Annie Chapmanovou zabil Jack Rozparovač na londýnské Hanbury Street 8. září 1888.

Ani po více než sto letech od brutálního vraždění nepřestává postava Jacka Rozparovače fascinovat veřejnost. Záhadnému vrahu se nadále věnují nejrůznější ripperologové (termín používaný k označení autorů, historiků a amatérských detektivů, kteří se zabývají tímto případem). Těm se již podařilo obvinit velkou škálu jedinců z vražd spáchaných Jackem Rozparovačem.

V září 2014 amatérský detektiv Edward Russel ve své knize uvedl, že vrahem byl Aaron Kosminski, jeden z původních podezřelých vyšetřovaných policií. Má to dokazovat provedená analýza mitochondriální vzorků DNA zanechaných na šátku, který údajně patřil Catherine Eddowes, jedné z pěti obětí Jacka Rozparovače. DNA z ejakulátu vraha i krve oběti byla porovnána s DNA současných žijících příbuzných Aarona a Catherine.

Podle jiného výzkumu je vrahem zámožný obchodník s bavlnou James Maybrick. Nasvědčuje tomu deník, který byl nalezený už v 90. letech pod podlahou jednoho domu v Liverpoolu. Deník má devět tisíc slov a autor se v něm přiznává nejen k vraždám pěti žen v Londýně, ale také k zabití jedné prostitutky v Manchesteru. Pravost deníku, který je rovněž podepsán jménem Jacka Rozparovače, potvrdil loni tým expertů vedený dokumentaristou Brucem Robinsonem.

Další články

Zavří­t reklamu