válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhada dívky z Ellingu: Byla obětována bohu bažin kvůli změně klimatu?

Záhada dívky z Ellingu: Byla obětována bohu bažin kvůli změně klimatu?
Zdroj: messagetoeagle.com

Desítky let vědcům trvalo, než konečně identifikovali jedno z těl pohřbených v rašeliništi v Dánsku. Žena z Ellingu, jak byla mumie z bažin pojmenována, byla uškrcena a poté vhozena do bažiny. Zdá se, že vědci mají nyní jasno ohledně toho, proč takto hroznou smrtí mladá žena skončila.

Yvonne Pokorná 30. května 2017

Po staletí se v dánských slatinách těžila rašelina jako palivo. Po všechna ta léta se při těžbě objevovala mrtvá těla. Jen málokoho napadlo, že se jedná o pravěké lidi. Proto většinou zavolali policii a mrtvolu pak řádně pohřbili na hřbitově.

Takových těl mohlo být jistě několik tisíc, neboť jen za posledních 200 let existují zprávy o více než 150 takových nálezech. Jen u několika případů existují zprávy o situaci při nálezu, o oděvu a pohlaví mrtvých. Ještě méně těchto nálezů se zachovalo. Jednou z nich je i mumie, které se říká Žena z Ellingu.

Mumie Ženy z Ellingu

Mumie Ženy z Ellingu

Tělo této ženy objevil v roce 1938 jistý farmář jménem Jens Zakariassen v bažině v Bjældskovdal u města Silkeborg ve střední části Dánska. V této oblasti byly nalezeny nejméně další dvě těla, jedním z nich byl i byl slavný Tollundský muž.

Zpočátku si farmář myslel, že našel zbytky zvířete, které se utopilo v bažině. Teprve když si povšiml všiml vlněného pásu uvázaného kolem pasu těla, došlo mu, že jde o lidské ostatky, a proto o svém nálezu informoval Dánské národní muzeum. Následně bylo tělo vyproštěno z bažiny a převezeno do Kodaně k analýze.

Mumie Ženy z Ellingu

Mumie Ženy z Ellingu

Vzhledem k technologické úrovni té doby nebylo mnoho, co by se dalo tehdy vyzkoumat. Zatímco záda mumie byla dobře zachovalá, přední strana těla nikoliv, takže bylo nesnadné určit pohlaví. Složitě spletený dlouhý cop svázaný do uzlu dával tušit, že šlo o ženu. Tělo bylo oblečené do koženého pláště a nohy byly zabaleny do přikrývky z hovězí kůže. Spolu s tělem byl z bažiny též vytažen kožený provaz.

Teprve později, během sedmdesátých let, se díky technologickému pokroku podařilo získat o mumii z bažin více informací. Rentgenovým vyšetřením a ohledáním chrupu forenzním zubním lékařem bylo stanoveno pohlaví těla. Bylo také zjištěno, že žena měla v době své smrti asi 25 let. K datování se použila radiokarbonová metoda, která ukázala, že žena žila během doby železné v severozápadní Evropě, někdy mezi 4. a 2. stoletím před naším letopočtem, tedy přibližně ve stejné době jako již zmíněný Tollundský muž.

Tollundský muž

Tollundský muž

Podle koženého provazu vědci usoudili, že Žena z Ellingu byla nejspíš oběšena. Lano totiž mělo posuvný uzel, vhodný k pověšení. Tuto hypotézu podporuje také zřetelná rýha na ženině krku ve tvaru V.

Část vědců se domnívala, že mumie z bažin patřily popraveným zločincům. Dokládají to citáty z Tacita, který uvádí, že zbabělci, muži neschopní boje či lidé, kteří se dopustili vážného provinění jsou u Germánů házeni do bažin. Záhadou zůstává, proč se s některými oběťmi zacházelo lépe. Byly pohřbeny a někdo jim zatlačil oči, jako tomu bylo u Tollundského muže. Existují domněnky, že v jistých případech nešlo o tresty, ale o oběti bohu bažin. Podle názoru jednoho dánského archeologa byla většina těl nalezených v bažinách obětována bohyni země Nerthus. Tato teorie rovněž vychází z Tacitova díla. V Germanii popisuje rituál, při němž otroci táhli po poli vůz s podobou bohyně Nerthus. Po skončení rituálu pak vůz, tahouni i bohyně sama skončily v očistných vodách jezera.

Mumie Ženy z Ellingu vystavená v Silkeborgském muzeu.

Mumie Ženy z Ellingu vystavená v Silkeborgském muzeu.

Archeolog a ředitel Silkeborgského muzea v Dánsku tvrdí, že Žena z Ellingu mohla být obětována ve stresovém období klimatických změn, a tuto možnost hodlá nyní prozkoumat a ověřit. Podle něj je možné, že v horších časech byli lidé pod tlakem, aby přinášeli oběti bohům. Těmito oběťmi mohlo být zlato a stříbro, a dokonce i lidský život. Proč však padl los právě na tuto mladou ženu s copem, zůstane asi již navždy tajemstvím.

Rekonstrukce účesu Ženy z Ellingu

Rekonstrukce účesu Ženy z Ellingu

Související články

Další články

Zavří­t reklamu