Ryu Murakami z Národního muzea v Kjótu názorně předvádí, co starodávné bronzové zrcadlo dokáže.

Ryu Murakami z Národního muzea v Kjótu názorně předvádí, co starodávné bronzové zrcadlo dokáže. | zdroj: Noboru Tomura


Záhada čínských zrcadel: Jsou z bronzu a odrážejí obrazy zezadu. Jak je to možné?

TÉMATA: objevy | čína | starověk

user-avatar

Irena Gruberová

15. 11. 2017 | 13:00

Jedním z nejdivnějších předmětů na světě je čínské magické zrcadlo. Používalo se před více než dvěma tisíci lety v Číně i v Japonsku. Jeho podivnou zvláštností bylo, že dokázalo promítat vzory a nápisy ze zadní strany na tmavou zeď.

Přesný původ starodávných čínských magických zrcadel není znám. Jejich používání se dá vysledovat do období čínské dynastie Chan (206 před Kr. – 24 po Kr.) Existovala kniha nazvaná Zápisky o magických zrcadlech. Obsahovala prý tajemství o výrobě a fungování těchto záhadných objektů. Kniha se však bohužel před více než tisíci lety záhadně ztratila. Po mnoho let si pak lidé lámali hlavu, jaké tajemství se skrývá za strašidelnou schopností těchto zrcadel promítat vzory zezadu, když dopadá světlo na jejich přední část.

Západní věda se začala o magická zrcadla zajímat od roku 1832. Tucty prominentních vědců se pokoušely odhalit jejich tajemství. Trvalo ale sto let, než první uspokojivou teorii zformuloval britský vědec, odborník na krystalografii William Bragg. Takže, co to vlastně je to magické zrcadlo?

Je vyrobeno z jednolitého bronzu, přičemž jeho přední část má lesklý leštěný povrch a může sloužit jako zrcadlo, zatímco na zadní straně jsou vzory, buď obrazy nebo znaky, odlité do bronzu. Když jasný sluneční paprsek dopadne na zrcadlo, vzory ze zadní části zrcadla se promítnou na zeď. Zdá se, jako by v tu chvíli zrcadlo zprůhlednilo.

Zrcadla jsou ozdobena jako mandaly.

Řeknete si, to je přece nesmysl, pevný kov jako bronz přece nemůže být průhledný, v tom musí být nějaký trik. Přijít tomu na kloub se už v roce 1086 pokoušel Číňan jménem Shen Gua, jenž své poznatky zaznamenal ve spisku Eseje o snové tůni. Zdědil totiž tři taková zrcadla, a tak se nelze divit, že se pídil po příčině záhadného jevu. Nakonec došel k závěru, že rozdíly v tloušťce přední a zadní části zrcadla a různá doba při chlazení kovu způsobily, že se na přední straně leštěného povrchu objevily nepatrné linie, které pouhým okem ale nejsou vidět.

Pečlivé a rozsáhlé pokusy evropských vědců mu o devět století později daly v lecčem za pravdu. Jak se ukázalo, povrch magických zrcadel reprodukuje vzory na zadní části díky velmi nepatrným nerovnostem v zakřivení: tlustší části jsou o malinko plošší než ty tenčí, které jsou zase nepatrně vypouklé. Této vypouklosti dosáhli starodávní tvůrci složitým proškrabováním, následným leštěním a posléze potažením vrstvou amalgámu z rtuti. Výsledkem byly drobné kazy na povrchu zrcadla, které se shodovaly se vzory na zadní části. Byly tak drobné, že je lidské oko nevidělo, zato fotony je uměly rozeznat velmi zřetelně. Když tedy zrcadlo odrazilo sluneční paprsky proti zdi, promítly se na něm tyto vzory ve zvětšeném provedení, jako kdyby procházely skrze kov prostřednictvím proudů světla. Jenže k čemu tohle bylo starým Číňanům vlastně dobré?

Magické čínské zrcadlo z bronzu

Kurátor Národního muzea v japonském Kjótu Ryu Murakami je přesvědčen, že magická zrcadla sloužila při rituálechmagických obřadech. „Někdo si zřejmě povšiml tohoto fenoménu a tímto způsobem pak záměrně vytvářel zrcadla. Myslím, že to souviselo se slunečním kultem,“ prohlásil Murakami.

Jiné teorie zase připisují magická zrcadla čínským taoistům, pro něž znamenala bránu do spirituálního světa. V jejich očích zrcadla představovala vědomí a kruhový tvar zrcadel reprezentoval nekonečný prostor Wuji (stav původního vesmíru a bytí před vznikem Taiji). Symbolizovala čistotu, jasnost a záři, schopnost cokoli odrážet s nestranností a bez hodnocení a soudů. Magická zrcadla používali taoističtí kněží k získání prorockých vizí, věštění, k odvracení a vymýtání zlých sil. Na svých cestách je nosívali připevněné na zádech, čímž se chránili před tím, aby je posedl nějaký démon nebo zvířecí duch.

V dávných dobách používali magická zrcadla také mistři Feng Shui k odvracení smůly, zlé energie a všech nezvaných duchů z lidských obydlí, chrámů a svatyní. Dnes zmenšené repliky těchto zrcadel najdeme v obchůdcích s orientálním zbožím.  

user-avatar

Irena Gruberová

15. 11. 2017 | 13:00

Zavří­t reklamu