Bagdádská baterie je i po 2000 letech stále velkou záhadou, opravdu vyráběli lidé elektřinu už ve starověku?

Bagdádská baterie je i po 2000 letech stále velkou záhadou, opravdu vyráběli lidé elektřinu už ve starověku? | zdroj: pinterest.co.kr


Záhada bagdádských baterií stále není vyřešena

TÉMATA: záhady | archeologie | nálezy | irák

user-avatar

Tomáš Chalupa

3. 01. 2020 | 09:30

V roce 1938 německý archeolog Wilhelm Konig objevil poblíž Bagdádu podivné artefakty. Ukázalo se, že jsou schopny generovat proud o síle 1 voltu. Problém je v tom, že artefakty jsou staré 2000 let.

Artefaktům se začalo přezdívat bagdádské baterie. "Vždy vzbuzovaly velký zájem Pokud je nám známo, nikdy nikdo nenašel nic podobného, je to živoucí záhada" říká Paul Craddock z Britského muzea.  Před dvěma tisíci let samozřejmě neexistoval vynález elektrického proudu, lidé o něm vůbec nevěděli. Jak tedy mohli vytvořit funkční baterii?

Jde v podstatě o hliněnou nádobu s asfaltovou zátkou, do které je umístěna železná tyč obalená mědí. Do nádoby se nalil ocet nebo víno, které sloužily jako elektrolyt. Výsledkem bylo, že zařízení generovalo elektrický proud. Není jiné vysvětlení, proč by někdo něco takového konstruoval, jiné využití takto sestavená nádoba nemá. "Není žádný písemný záznam o tom, jak nádoba fungovala, nejlepším odhadem je, že to byl určitý druh baterie. Zřejmě se využívala k pokovování předmětů, což je technologie, která se v Iráku používá dodnes," říká Craddock.

Skeptici ovšem tvrdí, že nádoba sloužila k něčemu jinému a elektrický proud generuje víceméně náhodou. Lidé o této možnosti nejspíš vůbec nemuseli vědět. Takže konečné potvrzení, zda jde o nejstarší člověkem vyrobenou baterii, stále chybí.  

user-avatar

Tomáš Chalupa

3. 01. 2020 | 09:30

Zavří­t reklamu