válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhada americké vzducholodě, které zmizela posádka

Záhada americké vzducholodě, které zmizela posádka
Zdroj: national archives

Za druhé světové války se americké námořnictvo muselo uchýlit k používání v té době už poněkud zastaralé zbraně – vzducholodě. Jedna z nich za války měla nehodu, navíc jí zmizela posádka.

Tomáš Chalupa 5. května 2021

Po japonském útoku na Pearl Harbor nemělo americké námořnictvo dostatek hlídkových plavidel, která by hledala nepřátelské ponorky. K hlídkové službě proto začalo používat vzducholodě. 16. srpna roku 1943 se začal odvíjet podivný příběh vzducholodě L-8.

L-8 byla „zkušená“ vzducholoď, jestli se to dá takto říct. Podnikla do té doby už 1000 hlídkových letů a nic nenasvědčovalo tomu, že by tento měl být jiný. Na palubě byli dva muži, Ernest Cody a Charles Adams, oba velmi zkušení mořeplavci.

V 7:42 hodin vyslala vzducholoď radiovou depeši, že na hladině vidí olejovou skvrnu, což by mohl být znak přítomnosti nepřátelské ponorky. L-8 asi hodinu kroužila kolem a pak se vydala na cestu zpět k San Franciscu. Plavidlo přilétlo nad předměstí, kde se zastavilo nárazem do stožáru. Naštěstí se při havárii nikomu na zemi nic nestalo, hasiči a policisté rychle přispěchali na místo a podařilo se jim zabránit požáru. Ovšem co překvapilo všechny, na palubě vzducholodě nikdo nebyl. Cody ani Adams nebyli nikde k nalezení. Zarážející bylo, že dveře gondoly byly otevřeny. Daly se přitom otevřít pouze zevnitř.

Vyšetřování nezjistilo žádnou příčinu, proč posádka zmizela. Vzducholoď byla nepoškozená, rádio bylo v pořádku, plynu v zásobnících bylo na další čtyři hodiny letu. Na palubě se našel dokonce i kufřík s tajnými materiály, který měla posádka v případě ohrožení vyhodit přes palubu.

Buď se něco velmi rychle přihodilo a piloti neměli čas kufřík vyhodit, nebo se stalo něco, čemu nepřikládali význam, ale co se zřejmě ukázalo jako vážnější problém. Pátrání se brzy dostalo do slepé uličky. Námořnictvo nevydalo o incidentu žádné stanovisko a oba muži byli prohlášeni za mrtvé.

O případu vzducholodi L-8 se široce spekulovalo. V úvahu přicházela potyčka na palubě, nepřátelský útok, ale objevily se samozřejmě i názory, že za zmizením posádky stojí mimozemšťané nebo se stali obětmi testů tajných zbraní.

Jako nejpravděpodobnější se jevila varianta, že jeden z mužů vypadl ze vzducholodě, když sledoval onu olejovou skvrnu. Druhý se mu snažil pomoci a vypadl také. To by vysvětlovalo, proč na palubě zůstal kufřík s tajnými depešemi. Ovšem věc má jeden háček. L-8 viděly dvě lodě – rybářský trawler Daisy Gray i nákladní loď Albert Gallatin. Jejich posádky si ničeho neobvyklého nevšimly, žádného pádu členů posádky. Podle jejich hlášení navíc vzducholoď plula velmi nízko, což by nasvědčovalo, že skutečně prověřovala olejovou skvrnu.

Dodnes tak není zmizení obou členů posádky nijak uspokojivě vysvětleno.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu