válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhada 2000 let starého pohřebiště v Číně: 113 lidí bylo obalených keramikou

Záhada 2000 let starého pohřebiště v Číně: 113 lidí bylo obalených keramikou
Zdroj: en.chinaculture.org/
+ 4 fotky+ 5 fotek

Čínští archeologové objevili soubor 2000 let starých hrobů, které poukazují na unikátní pohřební zvyklosti v dávné Číně. Celkem 113 lidských ostatků bylo obalených dvěma až třemi nádobami z domácí keramiky. Vědci věří, že tento neobyčejný nález jim pomůže lépe porozumět, jak a proč se takto pohřbívalo za dynastie Západních Chanů (202 př. n.l.–8 n.l.)

Yvonne Pokorná 27. října 2016

Hroby se nalézají v Chuang-chua v provincii Che-pej, kde mělo dříve stávat starobylé město Fudi. Všech 113 ostatků bylo pohřbeno metodou nazývanou urnový pohřeb, to znamená, že mrtvá těla byla zabalena do dvou až tří hliněných nádob, jaké byly běžně používány v domácnosti, nejčastěji amfor, hrnců a mís. Na jejich povrchu byla vyvrtána malá díra, zřejmě aby duše zemřelého mohla volně putovat.

Nález znamenal pro čínské archeology překvapení. Doposud si totiž mysleli, že tento typ pohřbívání byl ve staré Číně uplatňován pouze u dětí. Nicméně v šesti hrobech se nalézaly i ostatky dospělých, což značí, že tyto praktiky byly široce rozšířené.

“Kvůli vyhloubení řeky a poškození přírody v posledních 2000 letech se nám podařilo odkrýt jen část pohřebiště. Objevili jsme pozůstatky nějakých 150 metrů jižně od toho naleziště, což znamená, že počet mrtvých pohřbených do uren by mohl být ještě vyšší,” uvedl šéf muzea v Chuang-chua, Čang Pao-kang. Je to však poprvé, co čínští archeologové nalezli příklad urnového pohřbívání u dospělých osob. Podle všeho šlo o civilisty.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu