válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhada 2000 let starého papyru z Basileje vyřešena: Popisuje, jak sexuálně neukojené ženy propadají hysterii

Záhada 2000 let starého papyru z Basileje vyřešena: Popisuje, jak sexuálně neukojené ženy propadají hysterii
Zdroj: unibas.ch

Na univerzitě v Basileji se od 16. století nalézá papyrus popsaný zrcadlovým textem po obou stranách. Univerzitní tým nyní zjistil, že se jedná o lékařský dokument z období pozdní antiky. Text pravděpodobně napsal jeden z nejznámějších starověkých lékařů Galén a pojednává o ženské hysterii.

Yvonne Pokorná 1. října 2018

Papyrus byl považován za unikum ve světě papyrologie. Byl popsán z obou stran a písmo na něm bylo zrcadlově obráceno, což nešlo do hlavy generacím badatelů. Nejnovější technologie s použitím ultrafialového a infračerveného světla odhalily, že 2000 let starý dokument ve skutečnosti nesestává z jednoho papyru, ale z několika vrstev slepených dohromady. Když je restaurátoři od sebe oddělili, bylo možné papyrus poprvé rozluštit.

“Je to senzační objev,” prohlásila Sabine Hübnerová, profesorka starověku z university v Basileji. “Většina papyrů jsou dokumenty jako dopisy, smlouvy a recepty. Tohle je ale literární text, takže je mnohem cennější,” dodala.

Papyrus navíc obsahuje dříve neznámý text ze starověku. “Můžeme nyní říci, že jde o lékařský text z pozdní antiky, který popisuje fenomén známý jako ’hysterické apnoe’,” uvedla Hübnerová. “Domníváme se proto, že se buď jedná o text římského lékaře Galéna, nebo neznámý komentář jeho práce,” dodala.

Konzervování papyrů vyžaduje především zručnost, preciznost, praxi a čas.

Konzervování papyrů vyžaduje především zručnost, preciznost, praxi a čas.

Galén (129 – 216 př. Kr.) je po Hippokratovi považován za nejvýznamnějšího starověkého lékaře. V otázkách ženské hysterie zastával stejné stanovisko jako otec medicíny Hippokratés (460 – 377 př.n.l.). Ten jako první použil termín hysteria, což řecky znamená děloha. Tehdejší medicína považovala za příčinu některých patologických duševních stavů u žen posun dělohy v těle, vyvolaný jejím suchem z nedostatku pohlavního styku. Taková děloha prý v ženském těle putuje, a dostane-li se do hrudi, žena se začne dusit a může mít hysterický záchvat. Galén jako léčbu pak doporučoval u vdaných žen pohlavní styk, u svobodných a vdov sňatek, nebylo-li to možné, pak masáže rodidel proudem teplé vody.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu