válkaČeskoslovenskoobjevy

Žádný český hrad nemá tak temnou minulost jako hrad Svojanov. Mučilo se tam, vraždilo, zazdívalo

Žádný český hrad nemá tak temnou minulost jako hrad Svojanov. Mučilo se tam, vraždilo, zazdívalo
Zdroj: ceskomoravskepomezi.cz

Nejčastějšími obětmi byly ženy. Nejtragičtější události jsou spojeny se jménem Kateřina. Duše těchto nešťastnic se stále zjevují v areálu hradu, jak potvrzují návštěvníci či hosté přespávající v pokojích hradu, ale také hradní personál a nejrůznější lovci duchů a záhad.

Václav Pokorný 10. září 2017

V dobách třicetileté války při obléhání hradu Švédy majitel hradu Bohuslav Záruba z Hustířan padl a jeho ovdovělá choť Kateřina pojala za muže jeho bratra Karla Zárubu, s nímž po čase počala potomka. Karlova láska ke Kateřině byla však nestálá a on našel sobě novou ženu z vyšších vrstev. Nebohé Kateřiny se zbavil tím nejodpornějším způsobem. Zavřel ji do nejhlubšího sklepení na hradě a nikoho k ní nechtěl pustit. Ze sklepení se ozýval častý pláč a nářek, ale ani to Karla neobměkčilo. Za nějaký čas Karel sestoupil dolů do sklepení, ale svou ženu našel již mrtvou. Rozcuchané vlasy a šílený výraz ve tváři naznačuje, že zemřela hrůzou. Ve tváři měla tak děsivý výraz, že pán hradu zbaběle uprchl. Mrtvou pak nechal zazdít a doufal, že na její tvář časem zapomene. Ale nestalo se tak. Naopak. Mrtvá Kateřina ho strašila ve snech a její přízrak se mu zjevoval každičkou noc. Nakonec Karel propadl šílenství a zemřel. Podle legendy se Kateřina zjevuje jako tajemná bílá postava ve sklepení a na vnitřním nádvoří hradu.

Sklepení hradu

Sklepení hradu

Není to jediná žena na hradě Svojanov, která zemřela za velmi krutých okolností. Další byla Kateřina z Lichtenburka, manželka dalšího majitele hradu Hertvíka Žehušického. Ta byla ještě před svatbou byla hluboce zamilována do hradního kováře. Milenecký pár se dál scházel potají v přilehlých lesích. Byli zrazeni a přistiženi hradním pánem a jeho družinou. Pomsta byla nemilosrdně krutá. Kováři usekli obě ruce a poté ho oběsili. Kateřinu čekal neméně tvrdý trest za nevěru. Byla zaživa zazděna do zdiva vnitřního hradu a její kostra byla nalezena v roce 1805 při prorážení nové romantické brány.

Lovci duchů na hradě Svojanov

Lovci duchů na hradě Svojanov

Při empírové přestavbě v roce 1801 došlo k další tragédii. Malá dceruška nových majitelů hradu Kateřina se stala poslední obětí tragédie. Při pádu lešení byla zasažena a z posledních sil prošla ještě do další místnosti, kde zanechala otisk krvavých dlaní na stěně. Toto místo je dnes překryto velikou skříní.

Hrůza všech těchto událostí je na hradě Svojanov stále patrná, u citlivých jedinců vyvolává úzkost a tíseň a některým návštěvníkům se duše nešťasnic zjevují v podobě mlžných přízraků.

Svojanov je jeden z nejstarších královských hradů u nás, postavený roku 1265 Přemyslem Otakarem II., králem železným a zlatým. Jde o jediný hrad v Čechách, kde se mísí gotika s empírem. Hradby jsou až 8 metrů silné.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu