válkaČeskoslovenskoobjevy

Žáci se sjednotili a pochodovali Londýnem, brojili proti fyzickým trestům a špatnému jídlu

Žáci se sjednotili a pochodovali Londýnem, brojili proti fyzickým trestům a špatnému jídlu
Zdroj: vintage-everyday.com
+ 11 fotek+ 12 fotek

4. května roku 1972 dvě stovky žáků ve věku 11 až 16 let ze školy Quintona Kynastona v severním Londýně položily své tužky a odešly ze školy. Postavili se ke školní zdi a nevěděli, co dál. Nakonec se rozešli domů. Aniž to věděli, položili základ obrovským studentským protestům.

Tomáš Chalupa 7. května 2020

Protest těchto žáků, nebo spíše pokus o něj, byl směřován proti třem hlavním věcem – výpraskům, špatným obědům a školním uniformám. Ředitel školy se hájil, že k výprasku přistoupil za minulý rok jen třikrát, školáci mají na výběr z několika jídel a školní uniformy v létě obsahují jen blejzr. Nic z těchto věcí neopravňuje žáky, aby opustili školu a protestovali.

O pár dní později ale stejný protest vyvolal na škole Rutehrford School žák jménem Steve „Ginger“ Finch. Ten ale protest zorganizoval lépe a také se do něj zapojily žákyně z nedaleké dívčí školy. 60 dětí z těchto dvou škol pochodovalo na Paddington Green a přidávaly se k nim další. Nakonec jich bylo 800 a policie organizátora rebelie zatkla. Finch si stěžoval, že se k němu policisté chovali hrubě.

Během několika dní byly organizacemi Schools’ Action Union (SAU) a National Union of School Students (NUSS) připraveny další protesty. 17. května proběhl velký pochod Londýnem. Policie zakročila a 10 tisíc dětí bylo rozděleno do mnoha menších skupinek. 24 dětí bylo zatčeno, jedna čtrnáctiletá dívka byla zraněna.

Tehdejší ministryně pro školství a výzkum a pozdější premiérka Margareth Thatcherová odmítla dát samosprávě návod, jak proti protestům školáků postupovat. Policie se snažila mládež od protestů všemožně odradit, posílala dopisy jejich rodičům, školy také účastníky protestů trestaly vyhazovem. Hnutí postupně sláblo a protesty ustaly. Nicméně se podařilo dosáhnout zejména zrušení fyzických trestů. Žádný žák či žákyně nesměl dostat ve škole výprask. Další požadavky nicméně splněny nebyly. Britské školy dodnes požadují po svých žácích, aby nosili uniformy, a stále existují školy, které jsou pouze pro chlapce či pro dívky. I tak lze protesty žáků z roku 1972 vnímat jako ojedinělé vzedmutí žákovské solidarity a první skutečně organizovanou snahu domoci se zlepšení svých podmínek.

Další články

Zavří­t reklamu