válkaČeskoslovenskoobjevy

Zachránil dvacet životů a málem při tom sám zemřel. Arménský plavec dodnes lituje, že jich nebylo víc

Zachránil dvacet životů a málem při tom sám zemřel. Arménský plavec dodnes lituje, že jich nebylo víc
Zdroj: thevintagenews.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Během své sportovní kariéry si na své konto zapsal několik světových titulů a pokořených rekordů. Životní "majstrštyk" se ale Šavarši Karapetjanovi povedl mimo závodní bazény.

Simona Knotkova 20. května 2020

Sedmnáctkrát světový titul, třináctkrát evropský, sedmkrát sovětský a jedenáctkrát pokořený rekord – to jsou čísla, kterými se může pyšnit bývalý arménský závodník v ploutvovém plavání Šavarš Karapetjan (*1953). Všechny úspěchy na poli sportovním ale přesahuje číslo dvacet. Přesně tolik bylo lidských životů, které se mu 16. září 1976 podařilo zachránit.

Jerevanská přehrada

Jerevanská přehrada

Šavarš tehdy trénoval s bratrem kolem zamrzlé Jerevanské přehrady, když byl svědkem havárie trolejbusu, který sjel z cesty a zmizel pod vodou. Tehdy třiadvacetiletý sportovec zorganizoval záchrannou misi a sám ze zhruba desetimetrové hloubky vytáhl na čtyři desítky pasažérů, z nichž se dvacet podařilo oživit. Náročné záchranné práce nakonec málem stály život samotného Šavarše, který se zápalem plic a otravou krve ze znečištěné vody skončil 46 dní v kómatu. Znamenalo to pro něj bohužel konec kariéry.

Zajímavostí je, že to nebylo poprvé, kdy muž ve spojení s vodou bojoval o život. Když bylo Šavaršovi patnáct, počíhala si na něho parta výrostků, která ho přivázala k velkému kameni a hodila do jezera. Karapetjanovi se podařilo z provazů uniknout a vyplavat na povrch. Hrůzná zkušenost, která málem skončila nejhorším, v něm paradoxně neprobudila strach z vody, ale naopak odstartovala jeho plaveckou kariéru. Původně se věnoval klasickému plavání, kvůli internímu sporu a následnému zákazu účasti v národním týmu nakonec přešel k ploutvovému plavání.

Šavarš Karapetjan se svými medailemi

Šavarš Karapetjan se svými medailemi

Po svém hrdinském činu v roce 1976 si Karapetjan nepřál být nijak oslavován. Veřejnost se o jeho příběhu dozvěděla teprve v roce 1982, kdy byl publikován článek „Šampión podvodní bitvy“. Na jeho základě Šavarš obdržel přes 75 tisíc děkovných dopisů a dočkal se dodatečných ocenění. On sám se nikdy za velkého hrdinu nepovažoval a dokonce litoval, že neudělal víc.

„Věděl jsem, že můžu zachránit hromadu životů, bál jsem se udělat chybu. Dole byla taková tma, že jsem jen stěží něco viděl. Během jednoho ponoru jsem omylem popadl sedačku namísto pasažéra. Mohl jsem tedy zachránit o život navíc. To mě stále straší v mých nočních můrách,“ řekl v jednom rozhovoru.

Mimochodem, jako hrdina se Karapetjan projevil ještě v roce 1985, kdy z hořící budovy zachránil několik lidí. S popáleninami opět sám skončil v nemocnici.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu