válkaČeskoslovenskoobjevy

Zábradlí v Londýně jsou vyrobena z nosítek z druhé světové války

Zábradlí v Londýně jsou vyrobena z nosítek z druhé světové války
Zdroj: amusingplanet.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

V roce 1939 nechala britská vláda vyrobit přes 600 tisíc nosítek. Očekávala se válka, německé nálety na Londýn a s tím i očekávaný příval zraněných. Anglie chtěla být na tuto situaci připravena. Dnes jsou z těchto nosítek zábradlí po celém Londýně.

Tomáš Chalupa 18. června 2018

Nosítka se vyráběla v továrnách v hrabstvích Hertfordshire a West Midlands. Jsou to nosítka s kovovým rámem a drátěnou výplní, tedy velmi bytelná a spolehlivá. Navíc se dala velmi dobře čistit. Přestože byla navržena údajně tak, aby se velmi dobře nosila a mohla být položena kdykoliv na zem a zase rychle zvednuta, vojáci a dobrovolníci, kteří s nimi pracovali, si na ně velmi stěžovali. Byly podle nich nepohodlné a velmi těžké. Minimálně to druhé platilo, protože výhoda dřevěných nosítek tkví právě v jejich váze.

Po válce Britům zbyly ohromné hromady těchto nosítek. Měly být zrecyklovány nebo znovu používány. Jenže mnohá města pro ně našla jiné využití. Z měst totiž v průběhu války zmizela kovová zábradlí. Byla roztavena a použita na výrobu munice. Města tedy měla kovová nosítka a neměla žádné zábradlí. Řešení tedy bylo nasnadě. Někoho napadlo, že by se z nepotřebných nosítek dalo vyrobit zábradlí. A nic by to nestálo.

K výrobě se přistoupilo velmi rychle, a tak začaly ve městech vyrůstat tzv. nosítková zábradlí. Kromě samotného Londýna, kde jich bylo nejvíce, se s nimi lze setkat také v Leedsu nebo v některých skotských městech. Nejvíce je jejich ale v jižním a východním Londýně.

Mnoho z nich se bohužel nezachovalo do dnešní doby. Města je postupně odstraňovala a nahrazovala modernějšími a vkusnějšími kousky. Ty zbývající nejsou v moc dobrém stavu. V Anglii působí Společnost pro nosítková zábradlí, která se snaží co největší počet těchto konstrukcí zachovat. Těmto nadšencům jde o to, aby nosítková zábradlí připomínala druhou světovou války a oběti, které muselo civilní obyvatelstvo přinést k celkovému vítězství. Všechna současná zábradlí katalogizovali a rozdělili do kategorií podle toho, v jakém stavu se nachází. Je to jen první krok k jejich celkové záchraně.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu